Jak rozliczać wydatki związane z wymianą opon na zimowe

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 21 listopada 2023
Wymiana opon – rozliczenie podatkowe

Z używaniem przez przedsiębiorców samochodów wiąże się konieczność ponoszenia wielu różnych wydatków. Dotyczy to także zakupu opon oraz ich wymiany z letnich na zimowe. Ze względu na dużą różnorodność przypadków, w których ponoszone są te wydatki, ich rozliczanie może przysporzyć problemów, zarówno na gruncie przepisów o podatku dochodowym, jak i VAT.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy większość przedsiębiorców decyduje się na wymianę opon w swoich samochodach z letnich na zimowe. W tym celu ponoszą wydatki, których wysokość zależy m.in. od tego, czy wiążą się one z zakupem nowych opon wraz z ich montażem, czy jedynie samej ich sezonowej wymiany.

Jeśli chodzi o kwalifikację tych wydatków do kosztów podatkowych, to znajduje tutaj zastosowanie ogólna zasada sformułowana na gruncie przepisów o podatku dochodowym. Mianowicie przedsiębiorcy wolno będzie pomniejszyć z tego tytułu swoje przychody pod warunkiem, że wspomniane wydatki zostały poniesione w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, zaś ich celem jest osiągnięcie przychodów, względnie zachowanie lub zabezpieczenie ich źródła (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 ustawy o CIT).. Dodatkowo dany wydatek nie może figurować w ustawowym katalogu tzw. kosztów niepotrącalnych, a ponadto trzeba go odpowiednio udokumentować.

Sprawdź też:

Zakup wideorejstratora do samochodu używanego w działalności a koszty

Nie ulega wątpliwości, że jeśli wydatki poniesione np. na  zakup i wymianę opon dotyczą samochodu, który jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez podatnika firmy, to co do zasady przysługuje mu prawo do pomniejszenia o ich wartość osiąganych z tej działalności przychodów. Jednakże sposób rozliczenia poniesionych w tym celu nakładów będzie zależał m.in. od tego, czy samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika, czy też jest jego pojazdem prywatnym używanym we wspomnianej działalności. Jeśli jest on autem osobowym, będzie to miało dodatkowe znaczenie.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:         

  • Czy wymiana opon w samochodzie to ulepszenie środka trwałego
  • Jak rozliczyć związane z tym wydatki, jeśli auto służy nie tylko do celów firmowych
  • Na czym polegają ograniczenia w tym zakresie w przypadku samochodów  osobowych
  • Czy opony do prywatnego samochodu przedsiębiorcy wolno wrzucić w koszty
  • Na co zwrócić uwagę przy sezonowej wymianie opon w leasingowanym pojeździe
  • W jaki sposób uwzględniać w kosztach podatkowych VAT niepodlegający odliczeniu
  • Kiedy wolno odliczyć 100% VAT z faktury za opony zimowe

Polecamy też:

Oglądaj szkolenie:

Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz