rezygnacja z wpłat na PPK

Wpłaty do PPK po ustaniu zatrudnienia – sprawdź, o czym pamiętać

Zdarza się, że pracownik kończy zatrudnienie w firmie. Pojawia się wtedy wątpliwość z rozliczaniem wpłat PPK. Co z naliczeniem podatku od składek PPK?

Problem: Kończymy współpracę z pracownikiem, który jest uczestnikiem PPK. Jak naliczyć przychód z tytułu PPK po ustaniu zatrudnienia?

Rozwiązanie: Ustanie zatrudnienia pozostaje bez wpływu na konieczność naliczenia i dokonania wpłat do PPK. Jeśli nie ma możliwości pobrania zaliczki podatkowej od wpłaty do PPK w miesiącu odprowadzenia jej do instytucji finansowej (bo np. w poprzednim miesiącu zatrudnienie zakończyło się), wówczas podmiot zatrudniający nie potrąca podatku, ale ma obowiązek przychód z tytułu wpłaty do PPK pokrytej ze swoich środków doliczyć do przychodu wykazywanego w informacji PIT-11.

Zobacz też:

Wpłaty do PPK

Wpłat do PPK dokonuje się, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK (art. 28 ust. ustawy o PPK). Na mocy tego przepisu, w przypadku osób zatrudnionych w imieniu i na rzecz których zostaną zawarte umowy o prowadzenie PPK, przykładowo w listopadzie 2020 r. i którym po ich zawarciu jeszcze w tym samym miesiącu zostanie wypłacone wynagrodzenie, pierwsze wpłaty do PPK należy:

  • obliczyć i pobrać w terminie wypłaty wynagrodzenia oraz
  • odprowadzić na rachunek PPK w okresie od 1 do 15 grudnia 2020 r.

Sprawdź też:

Czy należy zgłosić rezygnację z PPK przez mikrofirmę?

Jakie obowiązki informacyjne związane z PPK mają pracodawcy wobec swoich pracowników?

Co ważne, z wyjątkiem pierwszej wpłaty po zawarciu umowy o prowadzenie PPK przepisy nie określają, kiedy można najwcześniej dokonać następnych wpłat do PPK po ich obliczeniu i pobraniu. Wskazują one tylko maksymalny termin na ich dokonanie stanowiąc, że powinny być one przekazane instytucji finansowej w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane.

Znajduje to potwierdzenie w wyjaśnieniach zamieszczonych na stronie mojeppk.pl, zawartych w poradniku: „Zagadnienia prawne w zakresie Ustawy o PPK - stanowiska uzgodnione we współpracy z Ministerstwem Finansów, Komisją Nadzoru Finansowego w zakresie właściwości tego organu oraz Polskim Funduszem Rozwoju S.A.”.