Zestawienie najważniejszych informacji o PPK dla pracownika

Dodano: 18 grudnia 2020
pexels-andrea-piacquadio-842567

PPK to atrakcyjny sposób oszczędzania na dodatkową emeryturę, który pozwala skorzystać z ulg podatkowych oraz środków pochodzących od pracodawcy i państwa (Funduszu Pracy). Sprawdź, co daje PPK dla pracownika i co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu.

Czym są PPK?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe są systemem długoterminowego oszczędzania wzorowanym na sprawdzonym rozwiązaniach z krajów Europy Zachodniej. Stworzenie ich jest obowiązkowe dla większości pracodawców, ale dla pracownika PPK jest dobrowolne, więc w każdej chwili może on z nich zrezygnować.

W zależności od wyboru instytucji zarządzającej PPK, środki wpłacane do PPK mogą być inwestowane m.in. przez w specjalistyczne fundusze inwestycyjne – tzw. fundusze zdefiniowanej daty, które zarządzane są przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Fundusze te zostały skonstruowane tak, by oferowały optymalny profil oczekiwanego zysku i podejmowanego ryzyka. Wraz z wiekiem pracownika w portfelu inwestycyjnym funduszu maleje udział akcji, co ogranicza ryzyko w ostatnich latach oszczędzania.

Po co pracownikowi PPK (Pracowniczy Plan Kapitałowy)?

PPK jest dla pracownika korzystnym sposobem oszczędzania środków na dodatkową emeryturę z wielu powodów. Po pierwsze - opłata za zarządzanie jest niższa niż w przypadku wielu innych funduszy inwestycyjnych. Oszczędności są prywatną własnością uczestnika, podlegają dziedziczeniu bez konieczności zapłaty podatku spadkowego, warto podkreślić, że można nimi dowolnie dysponować.

PPK to dla pracownika atrakcyjne rozwiązanie także dlatego, że do oszczędności dokłada się też pracodawca i państwo (Fundusz Pracy). Zyskujesz więc dodatkowe środki na przyszłość.

Co daje PPK dla pracownika? Wysokość dodatkowych wpłat od pracodawcy i państwa (Funduszu Pracy)

Środki, które trafiają na Twoje indywidualny rejestr PPK, pochodzą z trzech źródeł.

  1. Wpłata pracownika – opłacana jest z Twojego miesięcznego wynagrodzenia, w wysokości minimum 2%. Jeśli chcesz, możesz ją zwiększyć – maksymalnie do 4% wynagrodzenia. Jeśli jednak Twoje zarobki ze wszystkich źródeł w danym miesiącu nie przekraczają 120% aktualnie obowiązującego wynagrodzenia minimalnego, możesz obniżyć wpłatę na PPK nawet do 0,5% wynagrodzenia.
  1. Wpłata pracodawcy wynosi minimum 1,5% Twojego wynagrodzenia i nie może być potrącana z Twoich zarobków. Pracodawca również może zdecydować o podniesieniu wpłaty na PPK aż do 4% pensji. Uczestnik jednak płaci podatek dochodowy naliczany od wpłaty pracodawcy.
  1. Wpłaty od państwa w przeciwieństwie do dwóch powyższych nie są comiesięczne. Otrzymujesz je po spełnieniu warunków określonych w Ustawie o PPK. Otrzymasz jednorazową wpłatę powitalną wynoszącą 250 zł, a co roku, dodatkową dopłatę roczną w wysokości 240 zł.

Informacje dla pracowników o wypłatach z PPK

Prawa do wypłaty z PPK z zachowaniem korzyści przewidzianych w Ustawie uczestnik nabiera po ukończeniu 60 lat. Jednorazowo można wówczas skorzystać z wypłaty do 25% zgromadzonych środków, a pozostałe środki będą wypłacane w co najmniej 120 miesięcznych ratach (czyli przez minimum 10 lat).

Ponieważ PPK jest systemem dobrowolnym, a oszczędności są prywatne, możesz je również wypłacić w inny sposób, w każdej chwili. Zapłacisz jednak wtedy podatek od zysków kapitałowych i stracisz dopłaty od państwa, a także będzie trzeba wnieść opłatę do ZUS.

Wcześniejsza wypłata środków z zachowaniem wszystkich korzyści, jakie daje PPK, jest możliwa w dwóch przypadkach:

  1. Zakupu mieszkania lub budowy domu. Możesz wtedy wykorzystać do 100% oszczędności, ale powinieneś je zwrócić do PPK w ciągu maksymalnie 15 lat. Wpłata na wkład własny uczestnika jest możliwa do wykorzystania do ukończenia przez niego 45 lat.
  1. Poważnego zachorowania – Twojego, współmałżonka lub dziecka. W takim wypadku możesz wypłacić do 25% zgromadzonych środków i nie musisz ich zwracać.

Więcej informacji dla pracowników o PPK znajdziesz między innymi pod adresem: https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/ppk-dla-pracownika/. PKO TFI, które stworzyło podaną stronę, jest największą i często wybieraną w Polsce instytucją finansową do prowadzenia PPK (Pracowniczych Planów Kapitałowych). Wyróżnia się ponad 22-letnim doświadczeniem w zarządzaniu funduszami oraz doświadczonym zespołem ekspertów odpowiedzialnych za obsługę PPK.

Artykuł sponsorowany

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel