Ustawa o PPK nie zawiera, z wyjątkiem art. 46 ust. 2, odniesień do możliwości wypowiedzenia umowy o prowadzenie PPK. Należy jednak przyjąć, że umowa taka jako umowa cywilnoprawna może być wypowiedziana lub rozwiązana.
Informacje dotyczące naliczania i odprowadzania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) można znaleźć w serwisie MojePPK, powiązanym z Polskim Funduszem Rozwoju SA. Mają one formę pytań i odpowiedzi.
Wielu uczestników PPK stawia znak równości między zwrotem (wycofaniem środków z PPK) i rezygnacją z dalszego oszczędzania. Jest to błąd, ponieważ wycofanie środków nie powoduje utraty statusu uczestnika PPK i nie pozbawia prawa do nowych wpłat.
Instytucja finansowa, która zarządza PPK będzie mogła na swój wniosek zakończyć działalność związaną z PPK. Tak wynika z uchwalonej przez Sejm nowelizacji przepisów w tym zakresie.
Uczestnik PPK, po osiągnięciu 60. roku życia, może złożyć do instytucji finansowej wniosek o wypłatę środków zgromadzonych na jego rachunku PPK w formie świadczenia małżeńskiego.
Wspólny rachunek może zostać otwarty dla małżonków, którzy mają rachunki PPK w tej samej instytucji finansowej. Środki z tego rachunku są wypłacane, w co najmniej 120 miesięcznych ratach, aż do śmierci drugiego z małżonków.
Uczestnik PPK, który nie ukończył jeszcze 45 lat, może wnioskować o wypłatę oszczędności z PPK w celu pokrycia wkładu własnego. Wypłata realizowana jest przez instytucję finansową, na podstawie odrębnej umowy zawartej z tą osobą.
Uczestnicy PPK, którzy przystąpili do tego programu w marcu br., otrzymają wpłaty powitalne najpóźniej w połowie sierpnia. Wpłata powitalna, w kwocie 250 zł, trafi na rachunek uczestnika, który spełnił przesłanki do jej otrzymania.
Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych (PPK) może wskazać instytucji finansowej, prowadzącej jego rachunek PPK, osoby, które – po jego śmierci – otrzymają oszczędności z jego rachunku. Aby taka osoba otrzymała środki, wystarczy przedłożenie aktu zgonu uczestnika. Wskazanie przez uczestnika PPK osoby uprawnionej staje się bezskuteczne, jeżeli osoba ta zmarła przed uczestnikiem PPK.
Pracownik, który posiada więcej niż jeden rachunek PPK, może też w każdej chwili, a więc także przed osiągnięciem 60. roku życia, zdecydować o przeniesieniu swoich środków zgromadzonych na jednym rachunku PPK na inny rachunek PPK. Transfer środków możliwy jest jednak tylko między rachunkami PPK. Oznacz toa, że uczestnik PPK nie może przekazać ich np. na swój rachunek w PPE, IKE czy IKZE.
Obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu osoby zatrudnionej uzależniony jest od jej okresu zatrudnienia. Pojawia się pytanie, jak postąpić w przypadku osób zatrudnianych na krótkie okresy.
Wynagrodzeniem w rozumieniu ustawy o PPK jest, co do zasady, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wynagrodzeniem, będącym podstawą naliczenia wpłat do PPK, mogą być także świadczenia niepieniężne.
Uczestnicy PPK mogą obniżyć wpłatę do PPK, jeżeli ich wynagrodzenie nie przekracza 1,2 - krotności minimalnego wynagrodzenia. Od 1 lipca br. wskazany limit to 4.320 zł.
Środki, zgromadzone w PPK, to prywatne pieniądze uczestników, z których mogą skorzystać w każdej chwili. Warto wiedzieć, że wypłata środków nie oznacza rezygnacji z dalszego oszczędzania, a rezygnacja nie wiąże się z wypłatą pieniędzy.
Każdy pracownik oszczędzający w PPK ma założony prywatny, imienny rachunek w instytucji finansowej, wybranej przez jego pracodawcę. Przeczytaj jak może sprawdzić, ile oszczędności ma na rachunku PPK.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip