Czy pracownik może wypłacić pieniądze z PPK bez rezygnacji z programu

Dodano: 7 lipca 2023
Środki, zgromadzone w PPK, to prywatne pieniądze uczestników, z których mogą skorzystać w każdej chwili.

Środki, zgromadzone w PPK, to prywatne pieniądze uczestników, z których mogą skorzystać w każdej chwili. Warto wiedzieć, że wypłata środków nie oznacza rezygnacji z dalszego oszczędzania, a rezygnacja nie wiąże się z wypłatą pieniędzy.

Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolny dla pracowników. W każdym momencie można do niego przystąpić i w każdym złożyć rezygnację z oszczędzania. W każdej chwili można także wypłacić zgromadzone pieniądze.

Wypłata i zwrot oszczędności

Ze zgromadzonych środków uczestnik PPK może skorzystać w każdej chwili. Jeśli uczestnik dokonuje wypłaty przed 60. rokiem życia na dowolny cel, taką operację nazywa się „zwrotem”. Zazwyczaj można dokonać zwrotu z poziomu rachunku PPK, składając odpowiednią dyspozycję i podając numer rachunku, na jaki mają być przelane pieniądze. Trzeba jednak pamiętać, że zwrot środków wiąże się z pewnymi potrąceniami, o których można przeczytać tutaj.

Skorzystanie przez uczestnika PPK ze zwrotu nie oznacza końca oszczędzania na rachunku PPK, z którego dokonano zwrotu. Na ten rachunek nadal będą wpływać wpłaty do PPK, finansowane przez tego uczestnika i jego pracodawcę.

Nie ma limitów, jeśli chodzi o zwroty –można je dokonywać tak często, jak się potrzebuje.

Rezygnacja z oszczędzania w PPK

Rezygnację z oszczędzania w PPK składa się pracodawcy. Od momentu złożenia rezygnacji nie może on już naliczać i pobierać składek. Tym samym pracownik nie otrzyma już niestety kolejnych wpłat od pracodawcy i państwa. Oczywiście, w każdej chwili do oszczędzania w PPK można wrócić, składając pracodawcy odpowiedni wniosek. Jedyny wyjątek – do programu nie będzie mógł przystąpić pracownik, który ukończy 70 lat,

Źródło:

www.mojeppk.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz