Organ władzy publicznej będzie uznany za podatnika VAT w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych – przypomniał organ podatkowy. Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na rozbudowę świetlicy?
Status podatnika VAT można stracić, nawet o tym nie wiedząc, chociażby poprzez urzędowe wykreślenie z rejestru podatników VAT. Jeśli taki przedsiębiorca wystawi (działając przecież w dobrej wierze) fakturę VAT, to powstaje pytanie o odliczenie z niej VAT przez nieświadomego zagrożenia nabywcę. Czy zatem możliwe jest bezpieczne odliczenie takiego podatku?
Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zalicza do kosztów podatkowych (książka podatkowa) na podstawie dowodów wewnętrznych część wydatków dotyczących czynszu i opłat eksploatacyjnych za swoje mieszkanie prywatne (ustaloną część przypadającą na działalność gospodarczą). Czy w tym roku, aby nadal zaliczać powyższe koszty do kosztów podatkowych przy dokonywaniu zapłaty za nie (umowy podpisane są z nim jako osobą fizyczną na długo przed założeniem działalności gospodarczej i suma opłat z nich wynikająca dawno przekroczyła kwotę 15.000 zł) podatnik powinien dokonywać weryfikacji numerów rachunków bankowych w bazie podatników VAT (tzw. białej liście) mimo, że przy transakcji zapłaty czynszu za mieszkanie prywatne czy media nie występuje przecież jako firma tylko jako osoba fizyczna?
Wraz z początkiem września obowiązują zmiany w VAT, które wprowadziły m.in. zmianę zasad prowadzenia wykazu podatników VAT.
Od 1 września 2019 r. przywrócenie rejestracji podatników jako podatników VAT czynnych w niektórych przypadkach wymaga złożenia wniosku. Jest tak w przypadkach określonych przepisami art. 96 ust. 9h i 9ha ustawy o VAT.
Od 1 września 2019 r. działa elektroniczny wykaz podatników VAT. Jest to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.
Podatnik w kwietniu 2019 r. otrzymał faktury VAT, po czym zaksięgował je i wykazał w JPK i deklaracji VAT-7. Pod koniec maja 2019 r. otrzymał informację, iż sprzedawca w kwietniu 2019 r. nie był czynnym podatnikiem VAT. W związku z czym nie mógł ująć VAT z faktur wystawianych przez niego w kwietniu 2019 r. Usługi z faktury zostały wykonane. Przedsiębiorca teraz musi sporządzić korekty JPK i VAT-7 za kwiecień 2019 r. Jak należy to prawidłowo zaksięgować, gdzie ująć VAT? Sprzedawca do dnia dzisiejszego nadal nie jest czynnym podatnikiem VAT.
Wykaz będzie zawierał dane podatników, w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo których wykreślono z rejestru jako podatników VAT.
Podatnik błędnie wystawił faktury VAT, ale zostały one skorygowane w związku z kontrolą podatkową. Organ podatkowy domagał się jednak zapłaty podatku upatrując strat podatkowych dla budżetu państwa. NSA odrzucił to żądanie orzekając, że organ podatkowy nie wskazał konkretnie, w czym upatruje ryzyko strat we wpływach podatkowych do budżetu.Wyrok NSA z 4 września 2018 r., sygn. akt I FSK 1418/16
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip