Podatnik otrzymał fakturę za zakup programu komputerowego z firmy kanadyjskiej. Firma z Kanady posiada nr VAT z EU. W jaki sposób powinien to rozliczyć?
Czy gmina ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o jego zwrot w związku z realizacją projektu dotyczącego przebudowy drogi gminnej? Poznaj stanowisko organu podatkowego.
Od 13 stycznia 2018 r. zaczął działać system eliminujący z obrotu gospodarczego podstawione firmy oszukujące uczciwych przedsiębiorców. Wynika to z wejścia w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Ustawa wprowadza też zmiany w VAT. Sprawdź szczegóły zmian.
Najnowsza interpretacja ogólna ministra rozwoju i finansów wyjaśnia, kiedy wykonywane przez członka zarządu czynności podlegają VAT. Sprawdź szczegóły.
Skreślenie z rejestru czynnych podatników VAT może okazać się dotkliwe nie tylko dla przedsiębiorcy, którego to zdarzenie dotyczy, ale również dla jego kontrahentów. Zdarza się bowiem, że fiskus w takich przypadkach kwestionuje ich prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych przez te podmioty zakupów. Według sądów takie działania są jednak nieuprawnione.
Aby skorzystać z ulgi na złe długi, trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest potwierdzanie, że dłużnik jest czynnym podatnikiem VAT. Czy wydruk ze strony Ministerstwa Finansów w ramach usługi „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT” jest wystarczający? Poznaj stanowisko organów podatkowych.
Od 1 marca 2016 roku JST, których jednostki organizacyjne rozliczały VAT jako odrębni podatnicy, wstąpią we wszelkie prawa i obowiązki tych jednostek w zakresie podatku od towarów i usług. Do końca tego roku będą jednak mogły rozliczać VAT na dotychczasowych zasadach. Tak wynika z projektu ustawy regulującej kwestie związane z centralizacją rozliczeń VAT przez samorządy. Sprawdź szczegóły.
Aby zapewnić samorządom czas na przygotowanie się do nowego modelu rozliczeń, do połowy 2016 r. nie będą kwestionowane rozliczenia prowadzone tak jak dotychczas – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie dotyczącym wyroku TSUE z 29 września. Sprawdź komentarz eksperta w tej sprawie.
W dniu 29 września 2015 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-276/14, w którym orzekł, że „podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe będące przedmiotem postępowania głównego, nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności przewidzianego w tym przepisie”.
Więcej o tym wyroku pisaliśmy w tekście:
Tym samym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził prawidłowość stanowiska zajętego ponad 2 lata temu przez Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 czerwca 2013 r. uchwały (sygn. akt I FPS 1/13).
Gmina wraz ze swoimi jednostkami budżetowymi to jeden podatnik VAT – tak orzekł wczoraj TSUE. Co oznacza, że muszą teraz prowadzić wspólne rozliczenia dotyczące podatku od towarów i usług.
Podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe będące przedmiotem postępowania głównego, nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności. Tak orzekł 29 września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Można już sprawdzić, używając Portalu Podatkowego resortu finansów, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT - poinformowała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip