Osoba, która prowadzi na Allegro liczne transakcje w sposób ciągły i zorganizowany może zostać uznana za podatnika VAT.
Chodziło o podatnika u którego kontrola wykazała, że prowadził on działalność gospodarczą, polegającą na systematycznej, odpłatnej, sprzedaży monet za pośrednictwem portalu internetowego Allegro. Organ uznał, że podatnik realizował zasadę zarobkowego, ciągłego i zorganizowanego działania, polegającego na systematycznym handlu numizmatykami.
Minister finansów wydał rozporządzenie, które zwalnia z obowiązku zgłoszenia rejestracyjnego niektórych podatników. Sprawdź, kogo dotyczy.
Nowe regulacje wynikają z nowelizacji ustawy z 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. poz. 1171).
Obowiązek umieszczania NIP-u nabywcy na fakturach wynika z art. 106e ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że – z nieistotnym w omawianej sytuacji zastrzeżeniem art. 106e ust. 1 pkt 24 lit. b ustawy o VAT - faktura powinna zawierać numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi.
Aby dany podmiot mógł skorzystać z prawa do odliczenia VAT, w pierwszej kolejności musi spełnić warunki umożliwiające uznanie go za podatnika podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki. Oznacza to, że odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych – przypomniał organ podatkowy.
O interpretację do ministra finansów wystąpiło nadleśnictwo, które jest państwową jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej wchodzącą w skład Lasów Państwowych. Nadleśniczy ma do swojej dyspozycji, samochód służbowy, którego miejscem garażowania jest jego miejsce zamieszkania położone w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa.
Firmy, którym podatnik sprzedał swoje usługi (towary) jeśli chcą odliczyć podatek wynikający z faktur dokumentujących sprzedaż jako podatek naliczony muszą otrzymać od swojego kontrahenta potwierdzenie zarejestrowania jako podatnika VAT. Sprawdź zatem, jak powinien wyglądać taki wniosek.
Naczelny Sąd Administracyjny skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE pytanie prejudycjalne dotyczące przesłanki uznania jednostki organizacyjnej gminy za podatnika VAT.
Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu dostawy złomu, jest jego nabywca, jeśli towar ten nabywa od czynnego podatnika VAT, a sam takim podatnikiem nie jest.
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prezydenta RP o podjęcie działań w celu przeprowadzenia kompleksowej reformy prawa podatkowego. Jak argumentuje RPO częste i punktowe nowelizacje przepisów spowodowały, że są one mało przejrzyste i niedostosowane do aktualnej sytuacji gospodarczej.
Nazwy pozwalające na „jednoznaczną” identyfikację oferowanych towarów i usług określa sam podatnik. Na paragonie fiskalnym nie musi pojawić się pełna nazwa produktu wraz z określeniem jego szczegółowych cech - stwierdził Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 12 września 2013 r.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzili jednoosobową firmę jako podatnicy VAT, muszą pamiętać, że likwidacja firmy wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w VAT.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty dodatkowego podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że likwidacja działalności gospodarczej może mieć skutki podatkowe po zakończeniu tego procesu.
Jednostki budżetowe np. szkoły nie mogą być odrębnymi podatnikami VAT – wynika z uchwały składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca br. (sygn. akt I FPS 1/13).
NSA w wydanej uchwale rozstrzygnął spór dotyczący tego, czy gminna jednostka budżetowa wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.
Prezes zarządu spółki świadczący usługi w ramach kontraktu menedżerskiego nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, ponieważ nie jest spełniona przesłanka dotycząca odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności.
Sprawa dotyczyła podatnika, który zobowiązał się do świadczenia na rzecz spółki akcyjnej usług w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem w ramach pełnienia funkcji prezesa zarządu, wraz z reprezentacją wobec organów państwowych, organów samorządu terytorialnego i innych podmiotów trzecich, zgodnie z kontraktem, przepisami prawa oraz regulacjami wewnętrznymi obowiązującymi w przedsiębiorstwie.
Dnia 30 listopada 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Ustawa została w ekspresowym tempie opublikowana w Dzienniku Ustaw (pod poz. 1342) i zacznie obowiązywać 1 stycznia 2013 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip