PIT-11

Składki ZUS naliczone od przychodu zwolnionego z PIT – czy wykazywać w PIT-11

Pytanie: W roku 2023 wystąpiły świadczenia z ZFŚS, które podlegały oskładkowaniu ZUS, ale podlegały zwolnieniu w podatku dochodowym. Czy w PIT-11 należy wykazać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne naliczone od tych świadczeń, czy nie należy ich wykazywać?

Płatnicy będący m.in. zakładami pracy, są obowiązani przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru – PIT-11.

Pobierz:

PIT-11(29)

W informacji tej płatnik wykazuje m.in. uzyskane przez pracownika w danym roku podatkowym przychody ze stosunku pracy, potrącone koszty uzyskania przychodów, pobrane zaliczki na podatek dochodowy, a także składki społeczne podlegające odliczeniu od dochodu.

Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu kwot m.in. składek określonych w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika, przy czym odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b  ustawy o PIT).

Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej trzeba ująć w PIT-11

Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej trzeba ująć w PIT-11

Najemcy lokali mieszkalnych często wpłacają wynajmującemu kaucję mieszkaniową, która jest zwracana po wygaśnięciu umowy najmu. Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej rodzi po stronie najemcy przychód? Czy na wynajmujący ma w takim przypadku obowiązek  wystawienia PIT-11? Sprawdźmy.

Przychody z innych źródeł

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania (zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych z podatku oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.

Przychodami  są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).

Zwróćmy uwagę, że za przychody z innych źródeł, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17 ustawy o PIT (art. 20 ust. 1 ustawy o PIT)

Użyte w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT sformułowanie „w szczególności” wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter przykładowy i otwarty, zatem do tej kategorii można zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w  tym przepisie.

PIT-11 a przychód otrzymany z tytułu używania samochodu prywatnego do celów służbowych