Polecamy też:
Księgowanie importu towarów z Indii
Import towarów z Wielkiej Brytanii a WNT
Stawka VAT przy odsprzedaży usługi związanej bezpośrednio z importem towarów
Import usługi dotyczącej naprawy samochodu – jak rozliczyć VAT
Jak rozliczać VAT w ramach procedur OSS i procedury importu IOSS
Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT przy sprzedaży samochodu budzi wiele wątpliwości, zwłaszcza w kontekście różnych modeli transakcji sprzedażowych. Czy wystawienie faktury wystarczy, aby powstał obowiązek podatkowy? A może decydujące jest fizyczne wydanie pojazdu? Interpretacja dyrektora KIS rozwiewa te wątpliwości i wskazuje kluczowy moment dla rozliczeń podatkowych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów i niepotrzebnych kosztów!
Po przeczytaniu tego tekstu będziesz wiedział:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Podcast W najnowszym odcinku podcastu "VAT w krawacie" dowiesz się, kiedy dokładnie powstaje obowiązek podatkowy przy usługach rozliczanych w okresach. Poznaj kluczowe zasady, które pomogą Ci prawidłowo rozliczyć VAT i uniknąć niepotrzebnych błędów. Posłuchaj teraz i bądź pewien swoich rozliczeń! Korzyści Z podcastu dowiesz się: w jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy od usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych.
Sprawdź też:
Polecamy też inne podcasty:
W przeszłości istniały przepisy określające szczególne zasady powstawania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. Obecnie przepisów takich nie ma, a w konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje z chwilą powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia nabywanej usługi. Najczęściej zatem obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje na zasadach ogólnych wynikających z przepisów art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, czyli:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Jakie są zasady rozliczania importu usług. Podcast
Rozpoznawanie importu usług – jak rozliczyć
Import usługi dotyczącej naprawy samochodu – jak rozliczyć VAT
Zakup usługi licencji przez spółkę opodatkowaną w formie estońskiego CIT a import usług
Przeliczanie faktur w walutach obcych w praktyce sprawia sporo problemów. Kłopoty mogą pojawiać się przy przeliczaniu faktur przy WNT, a także w przypadku korekt. Sprawdźmy rozwiązanie na przykładzie.
W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według:
1) kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (NBP) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, albo
2) kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny (EBC) na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (kursy te publikowane są w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej).
(art. 31a ust. 1 ustawy o VAT).
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy WNT
Zasada ta obowiązuje również w przypadku wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej WNT). Zauważmy, że z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT wynika, iż w WNT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów będących przedmiotem WNT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jaki kurs stosować do przeliczenia faktury WNT
Po jakim kursie przeliczać faktury zagraniczne.
Polecamy też:
Sprawdź, jak rozliczać wewnątrzwspólnowe nabycie towaru (WNT). Podcast
Powstanie obowiązku podatkowego oraz kurs przeliczeniowy w przypadku WNT
WNT – co zrobić, gdy unijny sprzedawca błędnie rozliczy sprzedaż. Podcast
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Treść faktury dokumentującej usługi budowlane wykonywane z wykorzystaniem podwykonawców
Stawka ryczałtu przy robotach budowlanych z materiału nienależącego do wykonawcy
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.