obowiązek podatkowy VAT

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT przy sprzedaży samochodu

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT przy sprzedaży samochodu - poznaj wyjaśnienie skarbówki

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT przy sprzedaży samochodu budzi wiele wątpliwości, zwłaszcza w kontekście różnych modeli transakcji sprzedażowych. Czy wystawienie faktury wystarczy, aby powstał obowiązek podatkowy? A może decydujące jest fizyczne wydanie pojazdu? Interpretacja dyrektora KIS rozwiewa te wątpliwości i wskazuje kluczowy moment dla rozliczeń podatkowych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów i niepotrzebnych kosztów!

Rozliczenie importu usług od kontrahenta słowackiego

Pytanie: Otrzymaliśmy od kontrahenta słowackiego fakturę z tytułu importu usług. Usługa była wykonana 26 kwietnia 2024 r., natomiast faktura ma datę wystawienia 2 maja 2024 r. Czy faktura ta powinna być rozliczona (ujęta w JPK ) w kwietniu, oraz czy kursem przeliczeniowym zarówno do VAT, jaki podatku dochodowego odo osób prawny powinien być kurs z dnia 25 kwietnia 2024 r.?

W przeszłości istniały przepisy określające szczególne zasady powstawania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. Obecnie przepisów takich nie ma, a w konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje z chwilą powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia nabywanej usługi. Najczęściej zatem obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje na zasadach ogólnych wynikających z przepisów art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, czyli:

  • z chwilą otrzymania przez zagranicznego usługodawcę całości lub części zapłaty – w zakresie w jakim zapłata taka otrzymywana jest przed wykonaniem usługi (zob. art. 19a ust. 8 ustawy o VAT),
  • z chwilą wykonania usługi – w pozostałym zakresie (zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).
Przeliczanie faktur zagranicznych WNT

Jak przeliczać faktury do rozliczenia WNT? Przykład z wyjaśnieniem

Przeliczanie faktur w walutach obcych w praktyce sprawia sporo problemów. Kłopoty mogą pojawiać się przy przeliczaniu faktur przy WNT, a także w przypadku korekt. Sprawdźmy rozwiązanie na przykładzie.

W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według:

1)     kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (NBP) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, albo

2)     kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny (EBC) na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (kursy te publikowane są w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej).

(art. 31a ust. 1 ustawy o VAT).

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy WNT

Zasada ta obowiązuje również w przypadku wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej WNT). Zauważmy, że z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT wynika, iż w WNT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów będących przedmiotem WNT.