Kiedy rozliczyć VAT od WNT przy wpłacie 100% przedpłaty na zamówiony towar? Sprawdź.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzili jednoosobową firmę jako podatnicy VAT, muszą pamiętać, że likwidacja firmy wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w VAT.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty dodatkowego podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że likwidacja działalności gospodarczej może mieć skutki podatkowe po zakończeniu tego procesu.
Otrzymane przez fundację wsparcie na wykonywanie doradztwa w ramach projektu wpływa na wartość świadczonej usługi i zwiększa obrót. Tym samym podlega opodatkowaniu VAT.
Sąd uznał, w ustnym uzasadnieniu wyroku, że dotacja ma bezpośredni wpływ na kwotę należną, ponieważ otrzymane wsparcie powoduje, że nabywca zobowiązany jest zapłacić tylko 10%, natomiast cała reszta jest pokrywana z tej dotacji.
Pytanie do eksperta: W jaki sposób określić, czy otrzymane dofinansowanie bezpośrednio przekłada się na cenę towarów lub usług?
Komentuje Aleksandra Trzópek, doradca podatkowy w GALT TAX sp. z o.o. spółka doradztwa podatkowego
W jakim terminie należy ustalić moment obowiązku podatkowego od czynszu za najem w skład którego wliczony jest koszt zużycia wody? Sprawdź.
Czy wystawienie jej z datą majową do dostawy zrealizowanej w kwietniu, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT oraz przychodu w podatku dochodowym w maju? Sprawdź.
Branża transportowa może rozliczać VAT w okresie wystawienia faktury. Dzieje się tak dlatego, że polskie przepisy określające szczególny moment powstania obowiązku podatkowego od tego typu usług, są niezgodne z prawem unijnym. Wynika z wyroku TSUE z 16 maja 2013 r.
W ramach prowadzonej działalności firma TNT świadczy usługi pocztowe, transportowe i spedycyjne. Wystawia faktury VAT raz w tygodniu. Obejmują one wszystkie usługi wykonane dla określonego klienta w konkretnym okresie rozliczeniowym. Termin płatności najczęściej jest odraczany o 7, 14 lub 21 dni od daty wystawienia faktury. Spółka uwzględnia obrót wynikający z każdej faktury w tym okresie rozliczeniowym, w którym została ona wystawiona. Ponieważ faktury wystawiane są najpóźniej w ostatnich dniach okresu rozliczeniowego, podatek od usług wykonanych w danym miesiącu jest ujmowany w rejestrach i deklaracji VAT składanej za miesiąc wykonania usługi.
Najgłośniejszym punktem omawianej nowelizacji ustawy o VAT jest przesunięcie obowiązku podatkowego w nowym przepisie art. 19a ustawy o VAT, który ma całkowicie uchylać dzisiejsze zasady wynikające z art. 19. Zapoznaj się z komentarzem eksperta!
Obok zmian zasadniczych w ustawie o VAT proponowane przez MF, jest nowa metodologia przeliczania, na potrzeby VAT, kwot wyrażonych w walutach obcych. Jak wpłynie na rozliczanie tego podatku? Koniecznie przeczytaj!
Wyeliminowanie obowiązku płacenia VAT od usług budowlano-montażowych, które nie zostały opłacone - przewiduje złożony w Sejmie poselski projekt zmian w ustawie o VAT. Proponowane zmiany mają pomóc podwykonawcom tych usług, którym wykonawcy zalegają z uiszczeniem wynagrodzenia za wykonane usługi.
Problemy w praktyce wywołuje kwestia powstania obowiązku podatkowego przy zapłaceniu wadium w postępowaniu przetargowym. Nie każdy oferent będzie mógł bowiem zrealizować daną usługę lub dostawę towarów, a wadium ulega zwrotowi oferentom, którzy nie wygrali przetargu. A kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip