Obowiązujące od1 października 2020 r. przepisy określające nowe zasady prowadzenia ewidencji VAT wraz z deklaracją budzą wiele wątpliwości. Jedna z nich dotyczy ujmowania w JPK_VAT faktur VAT wystawionych do paragonu dla osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, czyli niezawierającej NIP.
Od 1 października 2020 r. obowiązkiem podatników jest, m.in., wykazywanie w ewidencji VAT oznaczeń dotyczących niektórych transakcji. Analogiczne oznaczenia wykazywane będą w nowym pliku JPK_VAT. Jednym z takich oznaczeń będzie oznaczenie „TP”. W praktyce sporo jest wątpliwości, np. czy transakcje między członkami rodzin prowadzących odrębne działalności należy oznaczyć jako „TP”?
Oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług prezentowane są za pomocą symboli GTU_01 –GTU_13. Pola wypełnia się dla całej faktury poprzez zaznaczenie „1” we właściwych polach odpowiadających symbolom od GTU_01 do GTU_13, w przypadku wystąpienia dostawy towaru lub świadczenia usługi na ewidencjonowanym dokumencie, bez wyodrębniania poszczególnych wartości, kwot podatku itp.
Od kwietnia będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT: JPK_V7M – dla podatników rozliczających się w VAT miesięcznie oraz JPK_V7K - dla podatników rozliczających się w podatku od towarów i usług kwartalnie. Dowiedz się więcej o nowym JPK_VAT.
Resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w nowych plikach JPK_VAT. Jakie dane będą wymagały ewidencji po zmianach?
Jest już projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w nowych plikach JPK_VAT. Poznaj nowe obowiązki.
Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianie certyfikatu klucza publicznego do środowiska produkcyjnego JPK. Nowy certyfikat obowiązuje od 23 sierpnia 2019 r. W aplikacjach wykorzystywanych do wysyłki plików JPK trzeba dokonać zatem aktualizacji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip