minimalne wynagrodzenie za pracę

Minimalne wynagrodzenie za pracę – przygotuj się na 13 ważnych zmian

Minimalne wynagrodzenie za pracę – przygotuj się na 13 ważnych zmian

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia do nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma wdrożyć do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z 19 października 2022 roku w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. W listopadzie 2024 roku mija termin na wdrożenie tej dyrektywy. Płaca minimalna według nowych zasad zostanie ustalona po raz pierwszy na 2026 rok. Sprawdź 13 ważnych zmian dla pracodawców i pracowników.

Obecnie kwestie związane z minimalnym wynagrodzeniem za pracę oraz minimalną stawką godzinową regulują przepisy ustawy z 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Dyrektywa przewiduje poprawę warunków życia i pracy w Unii Europejskiej, a w szczególności adekwatności wynagrodzeń minimalnych pracowników w celu przyczynienia się do pozytywnej konwergencji społecznej oraz zmniejszenia nierówności płacowych. Państwa członkowskie, w których obowiązują ustawowe wynagrodzenia minimalne, będą musiały ustanowić niezbędne procedury ustalania i aktualizowania ustawowych wynagrodzeń minimalnych.