Do tej pory organy podatkowe odmawiały podatnikom wydawania interpretacji w kwestiach dotyczących raportowania schematów podatkowych (MDR). Niedawno NSA wydał ważny wyrok w tej sprawie. Poznaj konsekwencje tego wyroku.
Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych nadal budzą wiele wątpliwości. MDR są skomplikowane, a objaśnienia podatkowe ministra finansów nie polepszyły sytuacji podatników. Organy podatkowe odmawiają podatnikom wydawania interpretacji w zakresie raportowania schematów podatkowych. Co na to sądy?
Opublikowano już w Dzienniku Ustaw ustawę, która wprowadza wiele zmian w przepisach dotyczących raportowania schematów podatkowych (MDR). Poznaj szczegóły tych zmian.
W związku z epidemią koronawirusa nastąpiło przesunięcie terminów dotyczących przekazywania schematów podatkowych MDR. To jeden z elementów składających się na Tarczę Antykryzysową, mającą przeciwdziałać negatywnym skutkom epidemii.
Dzień 31 marca 2020 r. dla wielu podatników CIT będzie oznaczał w tym roku również termin na wypełnienie dodatkowego obowiązku – tym razem wynikającego z przepisów o schematach podatkowych, tj. złożenie formularza MDR-3. Sprawdź, jakie kary grożą za niewywiązanie się z tego obowiązku.
Przeczytaj artykuł i sprawdź:
Celem dyrektywy MDR jest zniechęcenie podatników do korzystania ze schematów podatkowych. Obowiązek ujawniania tych schematów ma skutkować stopniowym zmniejszaniem się sytuacji, w których podatnik podejmie ryzyko wejścia do systemu agresywnego planowania podatkowego. Polski ustawodawca, wprowadzając regulację zauważył ponadto, że omawiana dyrektywa jest korzystna również dla przedsiębiorców, gdyż raportowanie schematów podatkowych w znacznym stopniu ograniczy liczbę kontroli podatkowych.
Czy osiągnięcie korzyści podatkowej w postaci nadpłaty podatku powoduje, że mamy do czynienia ze schematem podatkowym? Sprawdźmy.
Niedopełnienie obowiązków raportowania schematów podatkowych oraz prowadzenia odpowiednich dokumentacji jest zagrożone grzywną nakładaną przez sąd oraz karą wymierzaną przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (tzw. Mandatory Disclosure Rules), które w naszej ocenie diametralnie wpłyną na codzienne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Może się okazać, że przedsiębiorstwo w toku bieżącej działalności gospodarczej podejmuje działania zmierzające do powstania schematów podatkowych. Co zrobić, aby uniknąć odpowiedzialności za przestępstwo skarbowe?
Resort finansów wydał w sprawie raportowania schematów podatkowych objaśnienia, które mają ułatwić zrozumienie obowiązków nałożonych na podatników.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip