Przedsiębiorca, który w 2021 r. prowadził działalność gospodarczą i nie opłacał „małego ZUS plus” a chce z tej ulgi skorzystać w 2022 r., powinien złożyć dokumenty zgłoszeniowe do ZUS do 31 stycznia 2022 r.
Z końcem stycznia br. mija termin składania wniosków o opłacanie Małego ZUS Plus. Pozwoli to na płacenie niższej składki na ubezpieczenia społeczne. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.
10 lutego br. mija termin na złożenie dodatkowych dokumentów rozliczeniowych przez przedsiębiorców, którzy korzystają z Małego ZUS plus i opłacają składki tylko za siebie.
Przedsiębiorca, który w poprzednim roku kalendarzowym prowadził działalność, w 2021 roku może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od osiągniętych dochodów. Trzeba jednak pamiętać o złożeniu do ZUS odpowiednich dokumentów zgłoszeniowych. Sprawdź, jakich. Skorzystaj z przykładów i sprawdź, czy skorzystasz „małego ZUS plus”.
W 2021 roku przedsiębiorcy spełniający określone warunki będą mogli skorzystać z ulgi w postaci małego ZUS plus /. Preferencja polega na możliwości ustalania podstawy wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i – jeżeli tylko przedsiębiorca wyrazi taką wolę – dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od kwoty uzależnionej od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która korzystała w 2020 r. z ulgi mały ZUS plus i nadal w 2021 r. chce opłacać niższe składki, nie musi ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń. Natomiast płatnik, który dopiero od 2021 r. chce skorzystać z małego ZUS plus, musi zgłosić się do ubezpieczeń z kodem, który rozpoczyna się od cyfr 05 90 albo 05 92.
Od 1 lutego 2020 r. zaczęła obowiązywać ulga w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne będąca zmodyfikowaną wersją funkcjonującego do końca stycznia „małego ZUS”.
Od 1 lutego 2020 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi „Mały ZUS" na nowych zasadach. Jest to tzw. "Mały ZUS plus". Za styczeń 2020 roku można jeszcze było opłacić składki na ubezpieczenia społeczne, stosując dotychczasowe przepisy, a więc ustalić prawo do ulgi kierując się przychodem za 2019 rok oraz podstawę wymiaru z przeciętnego miesięcznego przychodu za poprzedni rok kalendarzowy. Zgłoszenia trzeba było dokonać do 8 stycznia 2020 r.
Od początku lutego najmniejsi przedsiębiorcy mogą korzystać z Małego ZUS-u Plus. Oznacza to, że ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodów. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, to średnio kilkaset złotych miesięcznie w kieszeni takiego przedsiębiorcy. Do Małego ZUS-u Plus można się zgłaszać od 1 lutego do 2 marca 2020 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip