Od początku lutego najmniejsi przedsiębiorcy mogą korzystać z Małego ZUS-u Plus. Oznacza to, że ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodów. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, to średnio kilkaset złotych miesięcznie w kieszeni takiego przedsiębiorcy. Do Małego ZUS-u Plus można się zgłaszać od 1 lutego do 2 marca 2020 r.
Od 1 lutego 2020 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi „Mały ZUS" na nowych zasadach. Będzie to tzw. "Mały ZUS plus". Za styczeń 2020 r. można jeszcze opłacić składki na ubezpieczenia społeczne, stosując dotychczasowe przepisy, a więc ustalić prawo do ulgi kierując się przychodem za 2019 r. oraz podstawę wymiaru z przeciętnego miesięcznego przychodu za poprzedni rok kalendarzowy. Zgłoszenia trzeba dokonać do 8 stycznia 2020 r.
Po przeczytaniu tekstu:
- będziesz wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z małego ZUS plus – pokazujemy wyjaśnienia na przykładach;
- dowiesz się, kto nie ma prawa do nowej ulgi.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał o powinnościach przedsiębiorców prowadzących działalność na mniejszą skalę, którzy chcą skorzystać z „małego ZUS” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne za styczeń 2020 roku.
Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców – to tylko niektóre ze zmian wchodzących w życie w styczniu i w lutym 2020 roku. Jakie jeszcze korzystne dla przedsiębiorców rozwiązania przynosi Nowy Rok?
Z dniem 1 stycznia 2025 r. rozpoczyna się kolejny okres rozliczeniowy dla płatników, którzy korzystają z ulgowej formy oskładkowania uzależniającej wysokość obciążeń składkowych od wysokości dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej (tzw. mały ZUS plus).
Według zapowiedzi Rządu około 300 tys. przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z małego ZUS-u. Tzw. mały ZUS ma być elementem tzw. Pakietu dla Przedsiębiorców. Kto będzie mógł skorzystać z preferencji?
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do dyspozycji kilka ulg w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jest to tzw. ulga na start, składki od preferencyjnej podstawy oraz „mały ZUS”. Ta ostatnia niebawem ma się zmienić.
Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął ustawę o „małym ZUS”. Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia „małego ZUS” dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ma wejść w życie na początku stycznia 2020 roku. Czego dotyczą zmiany?
Biura rachunkowe często mają do czynienia z klientami, którzy prowadząc działalność, są jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę u kogoś innego, a po pewnym czasie zawieszają swoją działalność. Dziś odpowiemy na pytanie, czy jeśli w takiej sytuacji klient chce wznowić działalność, może skorzystać z preferencyjnych stawek ZUS.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do dyspozycji kilka ulg w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jest to tzw. ulga na start, składki od preferencyjnej podstawy oraz „mały ZUS". Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej przewiduje zmiany w tej ostatniej. Co się zmieni? Sprawdźmy.
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i jest jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę. Czy od przyszłego roku może skorzystać z małego ZUS?
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zatrudniony jednocześnie na umowę o pracę zamierza od 2020 roku skorzystać z „małego ZUS”. Czy ma prawo? Sprawdź, jak odniósł się do tego problemu ekspert Portalu FK.
Przedsiębiorczyni prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu CEiDG zwróciła się do ZUS z zapytaniem o możliwość opłacania „małego ZUS”. Osoba ta przez dwa lata prowadziła działalność gospodarczą i przez ostatnie pół roku opłacała składki na ZUS w preferencyjnej wysokości. Po tym okresie chciałaby skorzystać z „małego ZUS”. Czy ma prawo? Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.
ZUS zajął stanowisko w sprawie przedsiębiorcy wykonującego wolny zawód w zakresie prawa do opłacania przez niego składek od najniższej podstawy wymiaru składek. Poznaj jego stanowisko i dowiedz się, kiedy w takim przypadku przysługuje prawo do „małego ZUS”.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip