Zamknięte hotele i stoki narciarskie, ograniczenia w funkcjonowaniu galerii i centrów handlowych, usługi gastronomiczne tylko na dowóz i na wynos oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to najistotniejsze zmiany i ograniczenia, jakie od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. będą obowiązywać na terenie całego kraju. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki.
Czym różni się kwarantanna od izolacji? Ile trwają? Czy można wówczas pracować zdalnie? Jakie świadczenia przysługują i jakie konieczne są dokumenty będące podstawą wypłaty? Poznaj m.in. odpowiedzi na te i inne pytania.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedział;
Czym różni się kwarantanna od izolacji i jak długo trwają.
Czy można pracować zdalnie na kwarantannie i czy jest to możliwe podczas izolacji;
Jakie świadczenia przysługują;
Jak dokumentować kwarantannę i izolację.
Konieczność przebywania przez pracownika na kwarantannie najczęściej ma swoje przełożenie na wysokość przysługujących mu świadczeń takich, jak chociażby wynagrodzenie za pracę czy należności chorobowe. Sprawdź więcej.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił na swojej stronie internetowej informacje, w jaki sposób należy dokumentować przebywanie osób na kwarantannie lub izolacji, w celu wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Ma to szczególne znaczenie dla osób poddanych takim ograniczeniom w związku z COVID-19 oraz dla ich pracodawców.
Jeżeli inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności kwarantanny lub izolacji niepełnoletniego dziecka, jednemu z rodziców dziecka, który opiekuje się w tym czasie dzieckiem, przysługuje zasiłek opiekuńczy. Jest to możliwe po spełnieniu określonych warunków. Sprawdź, jakich.
Płatnicy składek i ubezpieczeni mają już dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacje o kwarantannie lub izolacji domowej są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał na swojej stronie internetowej informację, że prowadzi prace nad przygotowaniem odpowiednich zmian na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, dzięki którym pozyskane dane o osobach odbywających kwarantannę lub przebywających w izolacji domowej – będzie mógł udostępniać płatnikom składek.
Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Zajmie się tym ZUS.
Osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny. Aby uzyskać wynagrodzenie za czas choroby trzeba złożyć oświadczenia o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.
Coraz częściej zdarzają się sytuację, że w związku z pandemią, pracownicy muszą poddać się obowiązkowej kwarantannie. Co z prawem do świadczenia chorobowego?
Członkowie rodziny, którzy pozostają przymusowo w odosobnieniu, a są np. pracownikami, mają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach (wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek, w zależności od poziomu wyczerpania limitu 33 lub 14 dni łącznej niezdolności do pracy w roku kalendarzowym). Podstawą wypłaty świadczenia jest oświadczenie osoby wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej z osobą, która odbywa obowiązkową kwarantannę. Oświadczenie trzeba wypełnić w ciągu 3 dni roboczych od zakończenia kwarantanny i przekazać je pracodawcy (zleceniodawcy) albo do ZUS – przez PUE ZUS lub w formie papierowej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip