Przedsiębiorca dokonuje przewozu pracowników do pracy i z pracy w systemie własnym. Są to niespełna 3 kilometry, ze względu na lokalizacje na obrzeżach miasta. Czy wartość przewozu jest kosztem dla przedsiębiorcy? Podatnik nie opodatkowuje pracowników, ponieważ nie ma listy osób uprawnionych do przewozu.
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą wystawiła faktury sprzedaży w roku 2018 dla firmy, która jest w restrukturyzacji. Nie jest możliwe skorzystanie z ulgi na złe długi. Czy jest zatem inna możliwość zaliczenia kwoty netto z faktur w koszty podatkowe?
W związku z Dniem Flagi, przedsiębiorca kupił flagę, czy poniesiony wydatek zaliczy do kosztów? Sprawdźmy.
Przedsiębiorca zorganizował wyjazd na majówkę (imprezę integracyjną) dla pracowników. Czy wydatki na integrację może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Dwie osoby prowadzące działalność gospodarczą prowadzą spółkę cywilną. Czy wykupione przez wspólników spółki cywilnej dwa samochody osobowe z leasingu na cele prywatne (raty były w kosztach spółki s.c. – udziały po 50%) mogą zostać przez nich rozliczone w kosztach 20% wydatków na eksploatację aut osobowych?
Dla zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów konkretnych wydatków nie jest wystarczający jakikolwiek związek tych wydatków z przychodami podatnika, ale musi to być związek konkretny, dostrzegalny. Tego warunku nie spełniają kwoty odsetek od kredytów i pożyczek na sfinansowanie wypłaty dywidendy akcjonariuszom spółki.Wyrok NSA z 19 października 2018 r., sygn. akt II FSK 1806/16
Podatnik rozliczający się na PKPiR zgłosił w Europejskim Urzędzie Patentowym wynalazek celem uzyskania ochrony w państwach będących stronami Konwencji o patencie europejskim (EPC). Opłata za ubieganie się o ochronę wynalazku jako patentu europejskiego wyniosła ponad 3.000 euro, na którą złożyły się: opłata podstawowa za zgłoszenie, opłata za poszukiwania, opłata za wyznaczenie co najmniej jednego umawiającego się państwa w odniesieniu do zgłoszenia z 1 kwietnia 2009 r. lub po tej dacie oraz opłata za badania. Czy powyższy wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu? Czy można go rozliczyć jednorazowo w dacie poniesienia? Jeśli tak, kurs z jakiego dnia należy przyjąć do przeliczenia na złotówki? Wynalazek na dzień dzisiejszy jeszcze nie jest produkowany i sprzedawany przez przedsiębiorcę, jednak w przyszłości ma on nadzieję uruchomić jego produkcję i sprzedaż.
Przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą w prowadzeniu firmy pomaga żona, za którą opłaca składki ZUS jak za osobę współpracującą. Ponieważ od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się przepisy i kosztem uzyskania przychodów może być wynagrodzenie małżonka, podatnika pytający chciałby z tego skorzystać. Jakich formalnych zmian to wymaga? Czy jeżeli wynagrodzenie brutto będzie wynosić 3.500 zł, to w jakiej wysokości należy zapłacić składki na ubezpieczenia, chorobowe (wypadkowe wynosi 1,67%).
Czy koszty eksploatacji lokali mieszkalnych zakupionych do dalszej odsprzedaży mogą stanowić bieżące koszty w prowadzonej działalności gospodarczej? W tej sprawie wypowiedział się dyrektor KIS.
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą od 2001 r., którego głównym źródłem dochodu jest tworzenie oprogramowania, kupił lokal gospodarczy z zamiarem otworzenia tam biura. Część za lokal zapłacił ze środków własnych, a pozostałą część z kredytu na firmę. W lokalu tym obecnie inna osoba prowadzi sprzedaż ubrań i chciałaby jeszcze przez jakiś czas ten lokal użytkować. Ponieważ przedsiębiorca nie ma w ewidencji przychodów wpisu: przychód za lokal – chciałby w takiej sytuacji na kilka miesięcy podpisać umowę wynajmu i opłacać podatek ryczałtowy za przychód powstały z tytułu wynajmu lokalu. Czy ma prawo fakturę od notariusza wliczyć w koszty? Czy odsetki od kredytu firmowego może wliczać w koszty swojej działalności? Podatnik za kilka miesięcy otworzy tam swoje biuro.
Podatnik posiada na własność samochód niebędący środkiem trwałym, który w 2018 r. rozliczał kilometrówką. Czy w 2019 r. może odliczyć 50% VAT? Czy może zaliczyć w koszty 20% kwoty netto powiększonej o 50% nieodliczonego VAT? Podatnik wynajmuje także auto od mamy. Czy jeżeli nadal w 2019 r. będzie wynajmował auto od kogoś np. z rodziny lub ma umowę użyczenia z kimś z rodziny, czy przysługuje mu 50% VAT do odliczenia oraz 25% wartości netto powiększonej o nieodliczone 50% VAT? Czy umowa najmu z członkiem rodziny daje możliwość wrzucenia 100% kosztów wartości tej umowy? W 2018 r. płacił mamie 1.000 zł za wynajem auta, co było jego kosztem i rozliczał faktury kilometrówką oraz odliczał 50% VAT. Czy wszystkie koszty związane z autem będącym środkiem trwałym w firmie wpisuje do księgi jako 75% z kwoty netto powiększonej o 50% nieodliczonego VAT? Co zrobić z 25% wartości netto powiększonej o 50% VAT nieodliczonego w pełnej księgowości? Wpisać to na konto NKUP? Przedsiębiorca posiada kolejne auto w leasingu. Czy leasing zawarty przed 1 stycznia 2019 r. rozlicza po staremu? Co z fakturami za serwis związany z tym autem, otrzymany od leasingodawcy oraz z opłatami administracyjnymi związanymi z usługami wokół leasingu? Czy od 2019 r. nie ma już kilometrówki?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip