Dwóch wspólników spółki cywilnej (osoby fizyczne) 4 maja 2020 r. podpisali umowę. 5 maja 2020 r. został złożony wniosek do GUS o nadanie numeru REGON. Następnie 11 maja 2020 r. złożono w urzędzie skarbowym zgłoszenie NIP-2 o nadanie numeru NIP. W czerwcu 2020 r. wspólnicy dopisali założoną spółkę do swoich działalności, złożono VAT-R, a za datę rozpoczęcia działalności podali 1 lipca 2020 r. W czerwcu 2020 r. zostały poniesione wydatki na przygotowanie prowadzenia działalności. Zostały wystawione cztery faktury z datą czerwiec 2020 r. Na jaki dzień należy założyć książkę PKPiR oraz z jaką datą zaksięgować w niej faktury kosztowe (koszty pośrednie) oraz kiedy ująć je w ewidencji VAT?
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w lokalu na podstawie umowy bezpłatnego użyczenia od 2018 r. Budynek, w którym znajduje się lokal jest częściowo użytkowany na cele prowadzenia działalności gospodarczej, a częściowo na cele mieszkalne. Rozwój firmy spowodował, że koniecznym stało się zrobienie parkingu dla klientów firmy. W tym celu przedsiębiorca zakupił kostkę brukową oraz zlecił wykonanie inwestycji firmie budowlanej. Czy może potraktować tego typu wydatki jako inwestycję w obcy środek trwały i zaliczyć w koszty firmy na podstawie odpisów amortyzacyjnych?
Podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego maszyny. Na mocy porozumienia trójstronnego pomiędzy dostawcą maszyny, leasingodawcą a firmą, podatnik został zobowiązany ponieść koszty instalacji i montażu leasingowanej maszyny. Przy instalacji maszyny uczestniczą pracownicy dostawcy – obywatele Niemiec. Podatnik pokrył koszty ich zakwaterowania w hotelu. Czy poniesione wydatki na hotel dla Niemców mogą stanowić koszt uzyskania przychodu polskiego podatnika (leasingobiorcy)? Czy sfinansowane zakwaterowanie będzie stanowiło przychód dla pracowników dostawcy maszyny? Jeśli tak, jakie obowiązki ciążą na polskiej firmie?
Czy możesz bez obaw zaliczać do kosztów podatkowych wydatki poniesione na zakup maseczek ochronnych i płynów do dezynfekcji, jak rozliczyć zakup laptopa pracownikowi, któremu firma poleciła pracę zdalną, na jak długo możesz zawiesić biznes? Poznaj odpowiedzi na te inne pytania.
Większość firm będących podatnikami podatku dochodowego jest także podatnikami podatku od towarów i usług. Mają więc możliwość odliczania VAT naliczonego. Jednak odliczenie nie zawsze przysługuje. Sprawdź, jakie praktyczne skutki w podatku dochodowym, wywołuje rezygnacja z prawa do odliczenia lub zakaz odliczenia VAT od niektórych czynności.
Po ostatnich zmianach w VAT i podatkach dochodowych, księgowi mają wątpliwości co do tego, czy wydatki, za które płatność nastąpiła na rachunek bankowy, który nie został zgłoszony do wykazu, o którym jest mowa w art. 96b ustawy o VAT, ale niebędący rachunkiem wymienionym w art. 49 ust. 1 pkt 1 Prawa bankowego, stanowią koszt uzyskania przychodu w przypadku, gdy kwota płatności przekracza 15.000 zł, a podatnik nie zgłosił tego faktu do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu.
Pracodawca wypłacił dwojgu pracownikom zaliczki na wynagrodzenia brutto, przewyższające wartość wypłaty grudniowej brutto płatnej w styczniu. Czy powinny zostać naliczone koszty uzyskania przychodów, kwota wolna od podatku i składki na ZUS już od zaliczki grudniowej, a na liście głównej za miesiąc grudzień powinny zostać przyjęte wartości zerowe? Czy pracodawca powinien był dopiero w styczniu od różnicy między listami płac naliczyć ponownie koszty uzyskania przychodu, kwotę wolną od podatku i składki na ZUS?
Ograniczenie rozliczania najpierw VAT, a od prawie roku również kosztów używania samochodu służbowego do celów prywatnych, nie jest proste w praktycznych stosowaniu. Ilość interpretacji w tym przedmiocie jest więc znaczna. Niektórzy eksperci wskazują ostatnio, że coraz częściej pojawiają są również stanowiska korzystne dla podatników. Czy na pewno tak jest?
Koszty niektórych usług i licencji wewnątrzgrupowych, tj. świadczonych w 2018 roku przez podmioty powiązane, nie będą limitowane, jeśli podatnik złożył wniosek o uprzednie porozumienie cenowe APA do końca roku 2019 roku.
Podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi (spółdzielnie, wspólnoty) mogą korzystać z przywilejów w postaci zwolnienia niektórych swoich dochodów od podatku. Wcześniej jednak muszą prawidłowo rozpoznać wysokość przychodów oraz kosztów ich uzyskania. Zobacz, jaki zrobić to bezbłędnie.
W listopadzie 2018 r. spółka podpisała umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego służącego do czynności związanych z działalnością gospodarczą i do celów prywatnych. Spółka użytkuje samochód od grudnia 2018 r. Czy w roku 2019 spółka mogła zaliczać do kosztów uzyskania przychodów całość raty leasingowej oraz 50% nieodliczonego VAT? Czy należało ograniczyć koszty do 75%?
Czy podatnik prowadzący spółkę z o.o. może wpisać w koszty wydatek na zakup kart Multisport i Medicover dla swoich pracowników? Czy możliwy jest zakup takich usług dla członków zarządu pełniących funkcję na podstawie powołania (niebędących pracownikami) i będących jednocześnie wspólnikami spółki? Czy przekazanie kart finalnym użytkownikom będzie dla nich przychodem z nieodpłatnych świadczeń i czy można tego uniknąć, np. oferując je pracownikom odpłatnie? Jeśli tak, jaką stawkę VAT zastosować i czy konieczne jest wtedy ewidencjonowanie transakcji na kasie fiskalnej?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip