Wielu pracodawców ma wątpliwości, kiedy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w CIT i PIT wpłaty do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przepisy są bowiem w tym zakresie niejasne. Poznaj wyjaśnienie eksperta w tej sprawie.
Czy mandaty otrzymane za naruszenie ruchu drogowego podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów oraz VAT faktury wystawione przez firmę leasingową za udzielenie informacji uprawnionemu organowi?
Przedsiębiorca kupuje do firmy: pieczywo, wędliny, słodycze, owoce i warzywa. Czy może zaliczyć takie wydatki do kosztów uzyskania przychodów? Ostatnio w tej sprawie wypowiedział się dyrektor KIS. Poznaj jego stanowisko.
Podatnik będący wspólnikiem spółki jawnej używa prywatny samochód w prowadzonej działalności gospodarczej. Prowadzi usługi budowlane, więc przejazdy odbywają się na budowy, spotkania biznesowe. Czy koszt (km * stawka za km) jest kosztem uzyskania przychodu w 100% czy tylko 20%? Czy nie ma żadnego limitu? Nie ma kto potwierdzać wyjazdu służbowego - więc jak dokumentować te wyjazdy?
Spółka zamierza udostępnić swoim pracownikom służbowe telefony komórkowe. Przedsiębiorstwo będzie ponosić miesięczną, stałą opłatę za abonament, pozostającą bez zależności od ilości wykonanych połączeń, wysłanych sms-ów lub mms-ów, a także użytych danych sieci komórkowej. Jakie obowiązki ma szef, gdy pracownik korzysta z telefonu służbowego do celów prywatnych? W tej kwestii wypowiedział się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Czy wydatki poniesione na zakup pakietów medycznych oraz karnetów sportowych, zarówno w części przypadającej na pracowników, jak i na członków ich rodzin, będą stanowiły koszty podatkowe? Poznaj najnowsze stanowisko organów podatkowych.
Podatnik będący VAT-owcem i rozliczający się na PKPiR otrzymuje czasami nieodpłatnie towar, tzw. gratisy. W tym konkretnym przypadku są to napoje z firmy Coca Cola. Podatnik rejestruje sprzedaż w kasie fiskalnej. Wiadomo, że towar ten stanowi przychód z nieodpłatnych świadczeń, który musi być wpisany do kolumny 8 PKPiR. Natomiast koszt w wysokości tego przychodu ujmuje w kolumnie 13. Problem polega na tym, że biuro rachunkowe, które rozlicza podatnika, nie ma informacji, kiedy może ten koszt ująć w PKPiR, bo tak naprawdę nie wiadomo, kiedy ten towar został faktycznie sprzedany. Czy można ująć w kosztach wartość tych gratisów na koniec miesiąca, w którym podatnik je otrzymał i wprowadził do sprzedaży? Czy podatnik musi podać do biura rachunkowego konkretne daty sprzedaży tego towaru? Czy w VAT jest tak samo?
Firma podpisała z pracownikiem umowę o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych. Pracownikowi wypłacany jest ryczałt za 500 km. Czy firma może zwrócić pracownikowi chociaż część kosztów za parkowanie i czy może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów? W mieście od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00 obowiązują strefy płatnego parkowania.
Spółka cywilna zajmująca się usługami budowlanymi zakupiła działkę w celu postawienia na niej budynku jednorodzinnego z zamiarem sprzedaży. Dom ma posiadać garaż wewnętrzny, w pełni wyposażoną kotłownię, ale również umeblowaną kuchnię, łazienkę oraz pokój dzienny. Na jakich zasadach może nastąpić sprzedaż domu jednemu ze wspólników? Pytanie dotyczy zarówno podatku dochodowego, jak i VAT.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą z siedzibą w Polsce mieszka na stałe w innym kraju UE. Raz w miesiącu przylatuje do firmy w Polsce. Jak powinien potraktować koszty podróży? Czy koszty biletu lotniczego może uznać jako koszt firmy?
Podatniczka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną liniowym podatkiem dochodowym świadczy usługi transportowe. Prowadzi PKPiR i jest czynnym podatnikiem VAT. Podatniczka zarejestrowała męża w swojej firmie jako osobę współpracującą. Od stycznia 2019 r. mąż jako osoba współpracująca uczestniczy w prowadzeniu firmy w charakterze kierowcy. Czy w związku z tym podatniczka może zaliczyć w koszty działalności wydatki związane z podróżami służbowymi męża, takie jak koszt diety z tytułu delegacji, koszt noclegu, opłaty parkingowej za postój itp. (poświadczone rachunkiem wystawionym na jego firmę)? Co w przypadku gdyby chciała, aby ww. usługę świadczył w formie zatrudnienia na umowę o pracę lub umowę zlecenia? Czy koszt jego wynagrodzenia może być zaliczony jako podatkowy koszt uzyskania przychodu?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip