Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek ten wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.
Nie ma przy tym przepisu wprost nakazującego podatnikom posiadanie kas rejestrujących. Obowiązek ten wynika jedynie pośrednio z obowiązku ewidencjonowania określonych przepisami czynności za pomocą kas rejestrujących.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy w opisanej sytuacji spółka miała obowiązek posiadania kasy fiskalnej od momentu rejestracji.
Polecamy też:
Usługi edukacyjne a przekroczenie limitu do kasy fiskalnej
Jakie obowiązki ma podatnik po zakończeniu korzystania z kasy fiskalnej
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej
Przedsiębiorca prowadzi stołówkę i zamierza sprzedawać posiłki pracownikom. Czy taką sprzedaż trzeba ewidencjonować na kasie rejestrującej? Sprawdźmy.
Sprzedaż (dostawy towarów oraz świadczenie usług) na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) podlega, co do zasady, ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Istnieją jednak zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które określa rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.
Kiedy nie można korzystać ze zwolnień z obowiązku ewidencji na kasie
Nie wszystkie jednak czynności mogą korzystać ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania określonych tym rozporządzeniem. W § 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania określony jest bowiem katalog czynności, które ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie korzystają, a więc których dokonywanie na rzecz osób prywatnych podlega bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania.
Do czynności tych należą między innymi usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne (zob. § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).
Od powyższego istnieje wyjątek dotyczący świadczenia usług przez podatnika na rzecz jego pracowników (oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Posiłki dla pracowników – wyższy limit zwolnienia składkowego
Od 1 września 2023 r. wyższy limit zwolnienia ze składek ZUS posiłków dla pracowników
Dofinansowanie obiadów dla pracowników i współpracowników – co z kosztami podatkowymi
Jakie obowiązki ma podatnik po zakończeniu korzystania z kasy fiskalnej
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT).
Istnieją jednak zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które określa rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.
Rozporządzenie to między innymi zwalnia z obowiązku ewidencjonowania między innymi świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Zwolnienie to wynika z § 2 ust. 1 w zw. z poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.
Po przeczytaniu tekstem dowiesz się:
Czy trzeba ewidencjonować na kasie rejestrującej usługi budowlane opłacane przelewem przez osobą fizyczną.
Polecamy też:
Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych
Opodatkowanie usługi wstawienia okien wykonanej w Niemczech na zlecenie polskiej firmy
Rozbudowa nieruchomości – czy można odliczyć VAT od poniesionych wydatków
W przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki w ewidencji podatnik dokonuje niezwłocznie jej korekty przez ujęciu w odrębnej ewidencji:
W przypadkach takich, jak stanowi § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnik ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy sprzedaż w prawidłowej wysokości.
Wskazane przepisy nie mają zastosowania w przypadku pomyłek innych niż oczywista (w tym w przypadku pomyłek ujawnianych po upływie pewnego czasu od dokonania sprzedaży – zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 lipca 2014 r., nr IPTPP4/443-366/14-2/BM), jednak również w przypadku takich pomyłek dopuszczalne jest korygowanie paragonów (także w przypadku braku oryginałów tych paragonów – zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 6 lipca 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 187/16, czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 19 grudnia 2016 r., akt sygn. I SA/Bd 718/16).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
jak postąpić, gdy podatnik wystawić paragon z zaniżoną stawką VAT.
Polecamy też:
Sprawdź, czy papierowy paragon po wystawieniu e-faktury trzeba przechowywać
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy sprzedaż osobom fizycznym w ramach eksportu powinna być zaewidencjonowana przy użyciu kasy fiskalnej?
Polecamy też:
Rozliczenie zwrotu zaliczek dotyczących eksportu towarów
Wykazanie w pliku JPK_VAT eksportu towarów opodatkowanego stawką krajową
Zmiany dotyczące faktur od 1 września 2023 r. a faktury dotyczące eksportu towarów
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
czy usługi kursu kwalifikowanego ochrony fizycznej trzeba instalować na kasie rejestrującej.
Polecamy też:
Świadczenie usług udzielenia korepetycji a kasa rejestrująca
Sprzedaż dla klienta indywidualnego spoza UE a kasa rejestrująca
Poznaj nowości w kasach rejestrujących 2023. Zmienione przepisy już obowiązują
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.