Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice trzeba wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Sprawdź, jak prawidłowo tego dokonać.
Wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych. Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.
Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, mogą zacząć inwentaryzację już 1 października. Jednak przed jej rozpoczęciem warto uregulować kwestie związane z jej przebiegiem.
Została opublikowana nowa uchwała Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów. Uchwała 5/2016 z 26 kwietnia 2016 r. została podjęta jeszcze przez Komitet poprzedniej kadencji, ale minister podjął dopiero teraz decyzję o jej publikacji.
Prace związane z przeprowadzeniem inwentaryzacji rocznej aktywów i pasywów realizowane są wieloetapowo. Z tego artykułu dowiesz się m.in. jakie czynności obejmują kolejne etapy procedury inwentaryzacyjnej, jak wygląda prawidłowo przygotowany harmonogram inwentaryzacji oraz kto powołuje podkomisję inwentaryzacyjną oraz zespoły spisowe do inwentaryzacji.
W opublikowanym stanowisku Komitetu Standardów Rachunkowości zostały wyjaśnione problemy merytoryczne i organizacyjne, powstające przy przeprowadzaniu inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów.
W zakresie nieuregulowanym w ustawie o rachunkowości pomocne przy ewidencji zdarzeń księgowych są Krajowe Standardy Rachunkowości. W ostatnio opublikowanym stanowisku zostały wyjaśnione problemy merytoryczne i organizacyjne, powstające przy przeprowadzaniu inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów.
Przeprowadzenie, a potem wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg handlowych, a ujawnione w toku inwentaryzacji różnice wymagają wyjaśnienia i rozliczenia w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip