Inwentaryzacja jest jednym z elementów systemu rachunkowości – jej rzetelne przeprowadzenie to jeden z warunków sporządzenia prawidłowego sprawozdania finansowego. Obecnie w okresie epidemii może to jednak sprawiać problemy. Szczególnie dotyczy to spisów z natury. Inwentaryzacji nie można zaniechać, ale trzeba zadbać o to, aby przebiegała w odpowiedni sposób.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja to podstawa do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego. Przestrzeganie zasad inwentaryzacji jest też ważne, gdy podatnik prowadzący dotychczas PKPiR rozpoczyna prowadzenie ksiąg rachunkowych. Głównym jej celem jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki oraz doprowadzenie danych wynikających z ksiąg rachunkowych do ich zgodności ze stanem faktycznym. Warto pamiętać, że wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg handlowych. Ujawnione podczas inwentaryzacji różnice wymagają wyjaśnienia i rozliczenia w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.
Inwentaryzacja tą metodą polega na porównaniu danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Chodzi tu przede wszystkim o urealnienie sald wykazywanych w księgach rachunkowych oraz wyeliminowanie sald nieistniejących w praktyce. Skorzystaj ze wskazówek eksperta, aby bez kłopotów przeprowadzić inwentaryzację tą metodą.
Czy pandemia COVID-19 może być uzasadnieniem do przeprowadzenia inwentaryzacji w drodze weryfikacji zamiast w formie spisu z natury? Zobacz, jak do tej kwestii ustosunkowało się Ministerstwo Finansów.
Inwentaryzację można rozpocząć już w ostatnim kwartale roku. Warto pamiętać, że nie wszystkie prace związane z inwentaryzacją muszą być przeprowadzone na 31 grudnia. Poznaj terminy i zaplanuj czynności inwentaryzacyjne tak, aby przebiegły sprawnie i bez kłopotów.
Jednostki mogą od 1 października rozpocząć inwentaryzację. Zazwyczaj inwentaryzację sporządza się co roku. W niektórych przypadkach możliwe jest rzadsze niż raz na rok przeprowadzenie inwentaryzacji. Jest to możliwe, pod warunkiem że zapasy lub środki trwałe są na terenie strzeżonym. Sprawdź więcej o terminach inwentaryzacji.
Samo przeprowadzanie spisów z natury, potwierdzanie sald czy zestawianie dokumentów w ramach weryfikacji zapisów w księgach rachunkowych powinno już być zakończone. Teraz ostatni moment na podjęcie decyzji o sposobie rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych i ujęciu ich w księgach 2019 roku. Sprawdź, jakie masz teraz obowiązki i jak dokonać prawidłowych rozliczeń.
Po przeczytaniu tekstu:
- będziesz wiedzieć Jak rozliczać różnice inwentaryzacyjne;
- sprawdzisz na przykładach sposoby rozliczeń
- poznasz sposoby księgowań
- upewnisz się, jakie skutki podatkowe wiążą się z rozliczaniem różnić inwentaryzacyjnych.
Niestaranna i powierzchowna weryfikacja różnic inwentaryzacyjnych, nieujawnienie nadwyżek, czy też błędne ujmowanie różnic inwentaryzacyjnych w księgach rachunkowych – to przykłady błędów związanych z rozliczaniem różnic inwentaryzacyjnych. Na co zwrócić uwagę, aby unikać takich nieprawidłowości?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip