Rząd zamierza wprowadzić test przedsiębiorców, aby zweryfikować rozliczenia osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Czy nowe przepisy wejdą w życie?
W sejmie trwają prace nad ustawą o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych. Projekt zwiększa m.in. kary finansowe, które będą mogły wynosić od 30 tys. zł do 30 mln zł. Ale to nie wszystko.
Jedna z firm, która obchodziła jubileusz, przekazała swoim podwładnym upominki. Sprawdźmy, jakie ma to skutki podatkowe.
Podatniczka pracuje na całym etacie i prowadzi działalność. Obecnie do końca grudnia br. przebywa na urlopie rodzicielskim. Przedsiębiorczyni chciałaby skorzystać z urlopu wychowawczego. Jakie musi spełnić warunki? Czy należy jej się urlop wychowawczy z dwóch tytułów? Czy płaci normalne składki ZUS z działalności? Jakie dokumenty powinna dostarczyć do ZUS i do pracodawcy?
Skokowa wręcz zmiana mentalności potencjalnych inwestorów i dostarczenie narzędzi umożliwiających dostęp do rynków inwestycyjnych, w tym rynku długu, nie pozostało bez wpływu na wielkie korporacje, które stopniowo musiały dostosować swoje działy finansowe, by jak najlepiej wykorzystać nowe możliwości pozyskiwania finansowania. Z drugiej strony istniała również potrzeba zabezpieczania się przed nowo identyfikowanymi rodzajami ryzyka. Dowiedz się jak obecnie organizuje się działy finansowe w dużych firmach.
Nadwyżki finansowe przedsiębiorstwa warto zainwestować, aby zarabiały i pomnażały kapitał. W tym celu wykorzystuje się model Millera-Orra, który wskazuje bezpieczne granice poziomu utrzymania gotówki. Posiadając taką wiedzę można w optymalny sposób wykorzystać środki firmy. Ponadto model ten podpowie, kiedy uruchomić rezerwy, by uniknąć zatorów płatniczych.
W dobie globalizacji doskonale funkcjonują przedsiębiorstwa, które ponosząc znaczne nakłady potrafią kreować nowe rynki poprzez innowacje produktowe i jednocześnie wyznaczają trendy na rynkach już istniejących. Firmy te doskonale przetrwały czasy kryzysu, podczas gdy inne podmioty utraciły płynność finansową. Dyrektorzy finansowi takich korporacji, najczęściej międzynarodowych, mają bowiem umiejętność pozyskiwania kapitałów służących finansowaniu podstawowej działalności firmy i umożliwiających jej rozwój.
W przeprowadzonym przez Bank Światowy corocznym rankingu dotyczącym prowadzenia biznesu w 189 krajach na świecie, Polska awansowała o 10 pozycji, zajmując tym samym 45. miejsce.
Główną częścią umów z odbiorcami są warunki handlowe. Warunki te wpływają na wynik finansowy, który osiąga firma. Zbyt liberalne podejście w tym zakresie może spowodować, że mimo wzrostu sprzedaży wynik finansowy będzie malał. Dlatego warto wdrożyć narzędzia kontrolujące efektywność kontraktów jeszcze przed ich podpisaniem. Bardzo ważne jest również analizowanie jak kontrakty są realizowane na tle przyjętych założeń. W tym artykule piszemy:
Zapasy to ważna część aktywów obrotowych firmy. Wskaźniki budowane na wielkości utrzymywanych zapasów świadczą m.in. o płynności firmy, sprawności działania. W jaki sposób utrzymywanie określonego poziomu zapasów może wpływać na wyniki finansowe firmy, a co za tym idzie – na jej ogólną kondycję finansową? Jak analizować ich poziom i zależności budowane na podstawie wielkości zapasów, aby doradzić kierownictwu jak najdogodniejsze nimi zarządzanie? Z artykułu dowiemy się także:
Restrukturyzacja to proces, dzięki któremu firma ma szansę na „nowe otwarcie”, czyli na przykład na uniknięcie załamania sprzedaży produktów, a co za tym idzie – choćby utratę płynności finansowej. Wiele jest sytuacji, w których zarząd firmy powinien podejmować decyzję o wdrożeniu procesów restrukturyzacyjnych. Z artykułu dowiemy się:
Początek roku to okres, kiedy firma ma do wykorzystania nowe budżety. Szczególnie istotne miejsce zajmują wśród nich budżety sprzedaży i marketingu. Zazwyczaj, w opinii osób, które nimi zarządzają, są one zbyt niskie. Rodzi się więc presja na zwiększanie budżetów A&P, uzasadniana najczęściej chęcią prześcignięcia konkurencji. Warto jednak zastanowić się, czy w konkurowaniu chodzi tylko o to, aby wydać więcej pieniędzy. W wielu firmach dynamika wydatków na wsparcie sprzedaży wyprzedza osiąganą dzięki temu dynamikę przychodów i wolumenu (potwierdza to choćby raport Boston Consulting Group – „Paying for performance” z września 2012 r.). Pieniądze w tym zakresie często wydawane są nieefektywnie, co może być konsekwencją źle prowadzonej polityki wydatków wspierającej sprzedaż. W artykule pokazujemy, jak zacząć inwestować pieniądze tak, aby tworzyć dodatkową wartość dla konsumenta, a także:
Aby skutecznie kierować przedsiębiorstwem i wytyczać nowe cele, potrzebna jest umiejętność oceny stanu finansów firmy. Zdolność analizowania sprawozdania finansowego i wyciągania istotnych wniosków jest niezbędna, aby następnie móc odpowiednio modyfikować podejmowane przez zarząd działania. Prezentujemy praktyczne wskazówki, które pozwolą szybko analizować podstawowe zależności finansowe firmy, m.in.:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip