Poznaj skutki podatkowe wręczenia pracownikowi prezentu z okazji święta firmy

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 28 listopada 2018
prezenty dla pracowników

Jedna z firm, która obchodziła jubileusz, przekazała swoim podwładnym upominki. Sprawdźmy, jakie ma to skutki podatkowe.

Wręczenie pracownikom prezentu okolicznościowego z okazji jubileuszu firmy nie skutkuje powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Tak wynika z interpretacji indywidulanej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 listopada 2018 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.484.2018.1.ID.

Jaki był problem

Spółka obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia, zamierza w związku z tym przekazać pracownikom upominek w postaci małej walizki z wygrawerowanym na trwałe logo przedsiębiorstwa. Upominek ten otrzymają wszyscy pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Nabycie upominku nastąpi ze środków obrotowych spółki.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy wartość przekazanych pracownikom upominków, z okazji jubileuszu 20-lecia powstania firmy, stanowić będzie dla nich przychód ze stosunku pracy i czy w konsekwencji spółka będzie miała obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na PIT?

Nieodpłatne świadczenia

Kwestia opodatkowania nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników od pracodawców budziła wątpliwości po stronie pracowników oraz pracodawców i prowadziła do sporów interpretacyjnych. Orzecznictwo sądów administracyjnych również było niejednolite. Zagadnienie to zostało ostatecznie rozstrzygnięte przez Trybunał Konstytucyjny, w wyroku z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. W wyroku tym Trybunał Konstytucyjny wskazał, że nie wszystkie świadczenia otrzymywane przez pracowników od pracodawców można uznać za przychód w rozumieniu ustawy.

Nie ma korzyści

Organ podatkowy wyjaśnił, że obiektywne kryterium – wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści) – nie jest w omawianej sprawie spełnione, gdy pracodawca wręcza pracownikom prezenty okolicznościowe w postaci drobnego upominku, jakim jest mała walizka z wygrawerowanym na trwałe logo spółki. W tym przypadku, nawet jeśli upominki będą przekazywane w ramach firmowych uroczystości za zgodą obdarowanego, po jego stronie nie pojawia się korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie sposób bowiem zakładać, że gdyby nie spotkania mające na celu uhonorowanie obdarowanych i przekazanie upominków, pracownik wydałby pieniądze na ich zakup.

Skutki podatkowe dla Ciebie

  • Wręczenie pracownikom prezentu okolicznościowego w postaci drobnego upominku z okazji jubileuszu firmy nie stanowi dla podwładnych  przysporzenia w rozumieniu ustawy o PIT.
  • W konsekwencji wartość tych świadczeń nie skutkuje powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, a firma nie jest zobowiązana do obliczenia i pobrania zaliczki na PIT.

Gotowy na zmiany w podatkach od 2019 roku? Mamy praktyczne zestawienie, sprawdź tutaj.

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Komentarze: 1
Zaloguj się aby dodać komentarz
Barbara Wojtkowska

W postaci drobnego upominku:

Czy jest jakiś limit cenowy jednego drobnego upominku?;) Bo "drobny" to kwestia bardzo subiektywna.
2 grudzień 2018 o 20:53