Sposób prezentacji w księgach rachunkowych korekty wartości zapasów na dzień bilansowy o odpis aktualizujący zależy od przyjętego w jednostce rozwiązania ewidencyjnego. Sprawdź komentarz eksperta z przykładami.
Odpis aktualizujący może zostać potraktowany jako odchylenie od cen ewidencyjnych danej grupy zapasów (materiałów, towarów, produktów itp.) lub wyodrębniony, jako aktualizacja wyceny danej grupy zapasów spowodowanej utratą wartości. W każdym przypadku odpis pomniejsza wynikającą z ksiąg rachunkowych wartość określonych składników zapasów, a późniejszy częściowy lub całkowity rozchód zapasów pociąga za sobą potrzebę ustalenia części odpisu wymagającego wyksięgowania w ślad za rozchodem.
Rozliczenia międzyokresowe czynne dotyczą nakładów, które jednostka ponosi dzisiaj, a które przyczynią się do powstania przychodów w przyszłości. Sprawdźmy na przykładach, jak prawidłowo ewidencjonować rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Jedną z najważniejszych zasad rachunkowości jest zasada współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów (określona w art. 6 ust. 2 uor). Zgodnie z tą zasadą ujmuje się w księgach rachunkowych zdarzenia przyporządkowując je do właściwego okresu sprawozdawczego. W praktyce oznacza to, że trzeba rozważyć zarówno rozliczanie kosztów w czasie, jak i przychodów. Zasada ta ma oczywiście również przełożenie na aktywowanie kosztów wytworzenia wyrobów, ujmowanie materiałów, które będą dopiero w przyszłości zużyte w działalności jako zapasy, czy chociażby poprzez naliczanie odpisów amortyzacyjnych przez cały okres użytkowania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Rozliczenia międzyokresowe kosztów mają w księgach rachunkowych dwa oblicza: rozliczenia czynne i rozliczenia międzyokresowe bierne.
Faktyczna data zapisu w księgach rachunkowych nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na moment zaliczenia go, jako kosztu w ujęciu podatkowym. Data zapisu jest tylko datą technicznego wprowadzenia informacji do systemu – orzekł NSA. Jak wpływa to na poprawność rozliczeń? O komentarz poprosiliśmy eksperta.
Przepisy w zakresie rachunkowości określają jedynie sposób prowadzenia ksiąg i jako takie nie mogą rozstrzygać o tym, co jest, a co nie jest kosztem uzyskania przychodów. Stwierdził sąd.
Pytanie do eksperta: Z wyroku wynika, żezasady rachunkowości, nie mogą determinować wysokości podstawy opodatkowania. O czym trzeba pamiętać, aby rozliczenia przebiegały bezbłędnie?
dr Katarzyna Trzpioła specjalista prawa podatkowego i bilansowego, Wydział Zarządzania UW
Podmioty, które przygotowują sprawozdanie finansowe za 2013 rok, do 26 marca muszą sporządzić zestawienie obrotów i sald księgi głównej. Wywiązanie się z tego obowiązku jest jednym z warunków do uznania ksiąg rachunkowych za prowadzone na bieżąco.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip