Polski Ład przedstawił estoński CIT na nowo. Czy zaproponowane modyfikacje sprawią, że ta forma opodatkowania wzbudzi większe zainteresowanie? Więcej o estońskim CIT od 2022 roku w komentarzu ekspertów z KPMG.
Od początku 2021 roku podatnicy CIT mają możliwość wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych – jest to tzw. estoński CIT. Z tej formy opodatkowania nie skorzystało jednak zbyt wielu podatników, a rząd w ramach Polskiego Ładu zamierza zmodyfikować przepisy w tym zakresie.
Estoński CIT został wprowadzony do polskich przepisów od tego roku. Jednak w praktyce okazało się, że z estońskiego CIT skorzystało niewielu podatników, a rozliczenia sprawiają sporo kłopotów. Estoński CIT znalazł się też w Polskim Ładzie. W trakcie prac nad ustawą przepisy w tym zakresie zostały poprawione. Czy estoński CIT w Polskim Ładzie będzie dla podatników korzystną formą opodatkowania? Sprawdźmy.
Przepisy podatkowe w ramach Polskiego Ładu zostały już uchwalone przez Sejm. Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Obecna wersja projektu została zmodyfikowana w trakcie prac nad ustawą.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Resort finansów przedstawił projekt nowelizacji ustawy o CIT, który jest zapowiedzią zmian w ramach Nowego Ładu. Jedna z głównych zmian dotyczy opodatkowania ryczałtem, czyli tzw. estońskiego CIT-u obowiązującego od początku tego roku.
Resort finansów przedstawił projekt nowelizacji ustawy o CIT, które są zapowiedzią zmian w ramach Nowego Ładu. Jedna z głównych zmian dotyczy opodatkowania ryczałtem, czyli tzw. estońskiego CIT-u obowiązującego od początku tego roku. Estoński CIT 2.0 w Nowym Ładzie to druga faza wdrożenia zmian w tym zakresie.
Estoński CIT 2.0 – bez limitu przychodów
Resort finansów proponuje zniesienie limitu przychodów w wysokości 100 mln zł rocznie, którego nieprzekroczenie uprawnia do skorzystania z estońskiego CIT. Jednocześnie MF proponuje zniesienie przepisów przewidujących dokonywanie domiaru w sytuacji, gdyby w 4-letnim okresie korzystania z estońskiego CIT doszło do przekroczenia tego pułapu.
Opodatkowanie estońskim CIT 2.0 rozdysponowania dochodu z tytułu zysku netto
Druga ważna propozycja to opodatkowanie ryczałtem rozdysponowania dochodu z tytułu zysku netto. To nowe pojęcie ma znaleźć się w słowniczku i ma oznaczać przeznaczenie zysku netto do dystrybucji w jakiejkolwiek formie. W szczególności mogą to być wypłaty na rzecz wspólników, na podwyższenie kapitału zakładowego, na pokrycie strat powstałych w okresie innym niż okres opodatkowania ryczałtem, na wypłatę wynagrodzeń związanych z udziałami. Jeśli po zakończeniu okresu stosowania ryczałtu nastąpi rozdysponowanie zysku netto podatnik będzie zobowiązany do zapłacenia ryczałtu oraz złożenia deklaracji.
Nowy wzór deklaracji w zakresie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, uregulowanego w rozdziale 6b ustawy o CIT (CIT-8E), a także wzór załącznika do niego – znalazły się w projekcie nowego rozporządzenia MF w tej sprawie.
Nowy wzór deklaracji w zakresie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, uregulowanego w rozdziale 6b ustawy CIT (CIT-8E), a także wór załącznika do niego, znalazły się w projekcie nowego rozporządzenia MF w tej sprawie. Dowiedz się więcej.
Obowiązuje już nowy wzór informacji CIT-ST o zakładach (oddziałach) podatnika, umożliwiającej podział pomiędzy samorządy podatku CIT, płaconego również w formie ryczałtu od dochodów.
Minister finansów przygotował rozporządzenie, które przedłuża o 3 miesiące termin złożenia CIT-8 za 2020 rok. Na zmiany mogą liczyć też podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie estońskim CIT. Poznaj szczegóły.
Z pierwszym dniem lutego br. mijają terminy ważne m.in. z punktu widzenia podatników i płatników rozliczających podatek dochodowy. W szczególności dotyczą one obowiązków tych podmiotów, związanych wysłaniem dokumentów rozliczeniowych do urzędu skarbowego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip