Pytanie: Mam problem z poprawnym wyliczeniem urlopu pracownika zatrudnionego w wymiarze 1/2 etatu w okresie od 15 stycznia 2008 r. do 1 marca 2008 r. Pracownik pracował 5 dni tygodniowo po 4 godz. dziennie. Wyliczono urlop w zaokrągleniu 32 godz. (4 dni × 8 godz. = 32 godz.). Pracownik wykorzystał urlop 4 dni po 4 godz., czyli 12 godz. Pozostało 20 godz. do wypłaty ekwiwalentu. Czy w świadectwie pracy należy wpisać: wypłacono ekwiwalent pieniężny za 20 godz. Jeśli tak, to w którym miejscu to należy wpisać? W jaki sposób i kiedy należy odejmować niepełny dzień zaokrąglony w górę, dotyczy to niepełnozatrudnionych? Czy w tym przypadku (zakończenie pracy 1 marca 2008 r.) powoduje już urlop za marzec?
Pytanie: Pracownica była zatrudniona od 23 października 2006 r. Miała prawo do 26 dni urlopu. W 2007 r. wykorzystała 6 dni urlopu zaległego za 2006 r. i żadnego dnia z nowego urlopu za 2007 r. W dniu 30 czerwca 2007 r. poszła na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Od 9 listopada 2007 r. pracownica jest na urlopie macierzyńskim. Dnia 31 grudnia 2007 r. uległa rozwiązaniu umowa o pracę zawarta na czas określony. Za ile dni powinienem wypłacić jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Za całe 26 dni czy może pomniejszone za czas niezdolności do pracy w związku ze zwolnieniem lekarskim i urlopem macierzyńskim? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W grudniu 2007 r. odchodzi od nas pracownik. Ma u nas zaległy urlop, 6 dni za 2006 r. i 24 dni za 2007 r. Czy jest taka możliwość, że my jako pracodawca nie udzielimy mu urlopu ani nie wypłacimy ekwiwalentu, ponieważ urlop zostanie przeniesiony na nowego pracodawcę za jego zgodą? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe dla osoby, która przebywała na zasiłku macierzyńskim do 30. dnia miesiąca (miesiąc ma 31 dni), ale w 31. przebywała na urlopie wypoczynkowym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się w 1. roku pracy i kiedy można go udzielić? Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie od 2 lipca 2007 r. do 31 sierpnia 2007 r., staż pracy poniżej 10 lat. U poprzedniego pracodawcy pracownik pracował od 1 czerwca 2007 r. do 27 czerwca 2007 r. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło 31 sierpnia 2007 r. Jaki wpisać wymiar wykorzystanego urlopu w świadectwie pracy? Czy trzeba mu wypłacić ekwiwalent za niepełny dzień? W jakiej kwocie należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop, gdy wynagrodzenie w stałej stawce wynosi 936 zł. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik zatrudniony od 1 lipca br. nie stawił się do pracy przez około 7 dni. W związku tym wysłałam mu zawiadomienie o rozwiązaniu umowy o pracę, podając jako przyczynę porzucenie pracy. Otrzymałam zwrotkę poświadczającą odebranie pisma, teraz chcę wystawić świadectwo pracy. Nie wiem jednak, jaką informację powinnam wpisać odnośnie urlopu? Pracownik nabył prawo do 5 dni urlopu wypoczynkowego, czy powinnam naliczyć mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Czy też powinnam wpisać te dni urlopu w okres, kiedy pracownik nie stawiał się w pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można wezwać byłego pracownika do zwrotu należności wynikającej z pomyłkowo naliczonego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przepracował w firmie 2 dni robocze (10 i 11 maja br.). W umowie o pracę ma zapis informujący o pracy na pełnym etacie oraz wynagrodzeniu w stawce godzinowej. Jak obliczyć wysokość ekwiwalentu za 2 dni przysługujące temu pracownikowi? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip