Pytanie: Mam problem z poprawnym wyliczeniem urlopu pracownika zatrudnionego w wymiarze 1/2 etatu w okresie od 15 stycznia 2008 r. do 1 marca 2008 r. Pracownik pracował 5 dni tygodniowo po 4 godz. dziennie. Wyliczono urlop w zaokrągleniu 32 godz. (4 dni × 8 godz. = 32 godz.). Pracownik wykorzystał urlop 4 dni po 4 godz., czyli 12 godz. Pozostało 20 godz. do wypłaty ekwiwalentu. Czy w świadectwie pracy należy wpisać: wypłacono ekwiwalent pieniężny za 20 godz. Jeśli tak, to w którym miejscu to należy wpisać? W jaki sposób i kiedy należy odejmować niepełny dzień zaokrąglony w górę, dotyczy to niepełnozatrudnionych? Czy w tym przypadku (zakończenie pracy 1 marca 2008 r.) powoduje już urlop za marzec?
Pytanie: Czy firma budowlana może zwolnić się z obowiązku wydawania pracownikom środków higieny osobistej i w zamian wypłacać pracownikom ekwiwalent pieniężny za te środki? Jeżeli nie może, to w jaki sposób powinna zapewnić te środki na budowie, żeby nie musiała wydawać ich każdemu pracownikowi, czy jest taka możliwość? Jaki powinien być zapis w regulaminie pracy odnośnie do środków higieny osobistej? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak naliczyć ekwiwalent pieniężny za odzież pracownikowi fizycznemu? Nadmieniam, że jesteśmy instytucją kultury podległą gminie. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica była zatrudniona od 23 października 2006 r. Miała prawo do 26 dni urlopu. W 2007 r. wykorzystała 6 dni urlopu zaległego za 2006 r. i żadnego dnia z nowego urlopu za 2007 r. W dniu 30 czerwca 2007 r. poszła na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Od 9 listopada 2007 r. pracownica jest na urlopie macierzyńskim. Dnia 31 grudnia 2007 r. uległa rozwiązaniu umowa o pracę zawarta na czas określony. Za ile dni powinienem wypłacić jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Za całe 26 dni czy może pomniejszone za czas niezdolności do pracy w związku ze zwolnieniem lekarskim i urlopem macierzyńskim? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownikowi, który przepracował 2 dni robocze, a następnie poprosił o rozwiązanie umowy o pracę, należy się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Pracownik wynagradzany jest w stawce godzinowej. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik był zatrudniony do 30 czerwca 2007 r. Wypłaciliśmy mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 26 dni zamiast za 13. Na świadectwie pracy wykazano 26 dni, za które otrzymał ekwiwalent pieniężny. Pracownik poprosił o zmianę świadectwa pracy, jednak nie ma z nim kontaktu, aby ustalić, co zrobić z nadpłatą ekwiwalentu za 13 dni. Czy pracownik może wyrazić zgodę na zatrzymanie pieniędzy i pozostawienie w świadectwie pracy 26 dni ekwiwalentu? Czy świadectwo pracy należy sprostować do 13 dni wypłaconego ekwiwalentu, a pracownik musi zwrócić nam różnicę wypłaconych pieniędzy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Moja córka jest zatrudniona w 2 szkołach. W jednej szkole od 1 września 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r., w drugiej od 29 stycznia 2007 do 20 czerwca 2007 r. W drugiej szkole zatrudniona jest na czas zastępstwa na 12/18 godz. tygodniowo na stanowisku nauczyciela języka polskiego. Czy w drugiej szkole będzie przysługiwał jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeśli tak, to w jakim wymiarze? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można wezwać byłego pracownika do zwrotu należności wynikającej z pomyłkowo naliczonego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip