Ministerstwo Finansów zakończyło konsultacje dotyczące projektu nowelizacji ustawy o VAT. Z niektórych rozwiązań resort finansów się wycofał. Większość jednak zaproponowanych zmian zostaje, co oznacza, że wkrótce podatników czeka duża nowelizacja ustawy o VAT.
Resort finansów udostępnił dla przedsiębiorców strukturę logiczną obowiązującą od 1 października 2018 r. Chodzi o JPK_ Sprawozdanie finansowe. Sprawdź więcej na ten temat.
Niechcący – w wyniku błędu programu księgowego po jego aktualizacji – wysłaliśmy plik JPK_VAT bez wypełnionej kolumny „data wpływu” dla faktur zakupu. Wszystkie pozostałe dane, które zostały ujęte, są prawidłowe i nie wymagają korekty. Również wszystkie faktury zakupu zostały ujęte we właściwym okresie rozliczeniowym. Jak taki błąd skorygować technicznie (problem polega na tym, że to jest blisko 100 faktur zakupu)?
Osoba fizyczna, która prowadziła działalność gospodarcza (rozliczająca się na PKPiR i będąca podatnikiem VAT) przez ostatnie 2 lata była zawieszona i postanowiła zamknąć działalność gospodarcza. Zrobiono spis z natury na 31 sierpnia 2018 r. z wyposażenia tj .kasy fiskalne i wyszedł podatek należny. Mimo, że po 6 miesiącach nie składała deklaracji i została wyłączona z VAT, uzyskała informacje , że musi złożyć VAT-7 za sierpień 2018 r. i JPK. Co do deklaracji to nie ma problemu, gdyż mimo iż wcześniej rozliczało podatnika biuro rachunkowe, ale umowa się zakończyła i złożone zostało OPL-1 to obecnie może to uczynić przez bramkę MF. Ale co z JPK ? To jest tylko VAT ze spisu z natury czy trzeba przygotować JPK i jeśli tak to co z korektą? Jak prawidłowo ten spis wykazać w JPK?
Spółka zakupiła maszynę w Szwajcarii. Aby ją załadować na samochód transportowy, wynajęto dźwig. Usługę tę wykonała szwajcarska firma, która wystawiła fakturę z datą czerwcową i datą wykonania usługi 30 maja 2018 r. Proszę o informację, w jaki sposób potraktować taką fakturę za usługę na gruncie VAT? W jaki sposób wykazać w deklaracji i pliku JPK?
Izba gospodarcza zrzesza podmioty związane z rynkiem kolejowym i prowadzi działalność gospodarczą. Co roku organizuje zawody sportowe w piłce nożnej, gdzie zgłoszone drużyny rywalizują między sobą. Za udział w zawodach wystawia faktury VAT i otrzymuje wynagrodzenie. Z niektórymi podmiotami zawiera umowy sponsoringu – dzięki otrzymanym środkom finansuje nagrody dla uczestników, a sponsor otrzymuje reklamę swojej firmy. Dla najlepszych zawodników izba przewidziała nagrody rzeczowe – rower, zegarki, na które posiada faktury zakupu i odlicza VAT. Czy w związku z wydaniem nagród uczestnikom powinna naliczyć VAT należny, czy powinna uznać, że nagrody związane są ze świadczonymi usługami?
Sprawdź, jakie problemy mogą się pojawić w związku z przygotowywaniem JPK dla uproszczonych ksiąg rachunkowych prowadzonych najczęściej przez mikro i małych przedsiębiorców, a mianowicie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Rachunek VAT będzie otwierany bezpłatnie. Pamiętaj, że będzie można go wykorzystać wyłącznie do rozliczeń związanych z kwotami podatku VAT. Sprawdź więcej.
Od początku lipca br. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej, na żądanie organów podatkowych mają obowiązek ich przekazania. Będą też musieli przekazać dowody księgowe.
Podczas szkolenia online sprawdzisz, co w praktyce oznacza dla Ciebie podzielona płatność w VAT, która wejdzie w życie od 1 lipca 2018 r. Upewnisz się, czy jednostki budżetowe mają obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności w VAT, na jakie korzyści mogą liczyć podatnicy stosujący split payment, jakie zagrożenia może wprowadzić split payment.
Resort finansów zapowiedział zmiany podatkowe, które mają uprościć prowadzenie biznesu. Rezygnacja z deklaracji VAT, czy 9% stawka CIT dla małych firm, to tylko niektóre propozycje. Zobacz, czy skorzystasz na zmianach.
Nowelizacja ustawy o VAT zmienia przepisy dotyczące możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku przy sprzedaży w ramach pierwszego zasiedlenia. Poznaj szczegóły, aby wiedzieć, jak stosować nowe przepisy po zmianach.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip