0% stawka VAT

Powódź – VAT i podatki dochodowe

0% VAT i rozliczenia podatków dochodowych w związku z pomocą dla powodzian - przykłady

Od 18 września 2024 r. obowiązuje stawka 0% VAT dla nieodpłatnych dostaw i usług na cele związane z pomocą ofiarom powodzi. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z zerowego VAT i jak rozliczać podatki dochodowe w związku z darowiznami.  

Od 18 września 2024 r. przedsiębiorcy mogą stosować 0% do nieodpłatnych dostaw towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług na cele związane z pomocą poszkodowanym wskutek intensywnych opadów atmosferycznych lub powodzi we wrześniu 2024 r.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegać mogą nieodpłatne dostawy towarów oraz nieodpłatnie świadczone usługi. Są one zazwyczaj opodatkowane VAT według standardowych stawek VAT dla towarów i usług, które są ich przedmiotem. Czasem jednak podlegające opodatkowaniu czynności nieodpłatne są opodatkowane według obniżonej do 0% stawki VAT.

Od 18 września 2024 r. dotyczy to również niektórych nieodpłatnych dostaw towarów i nieodpłatnie świadczonych usług dokonywanych na cele związane z pomocą poszkodowanym wskutek intensywnych opadów atmosferycznych lub powodzi we wrześniu 2024 r. Możliwość taką przewiduje dodany tego dnia § 10a rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek podatku VAT.

Dokumentowanie prawa do stawki 0% dla WDT

Pytanie: Spółka sprzedaje produkty do kraju UE - WDT, warunki dostawy FCA. Firma transportowa na zlecenie nabywcy odbiera produkty z magazynu sprzedającego w PL. Na potwierdzenie odbioru produktów spółka otrzymuje podpisany przez odbierającego dokument CMR z datą przyjęcia. Jakich dokumentów spółka powinna jeszcze wymagać, aby móc wykazać sprzedaż WDT ze stawką 0%?

Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów są opodatkowane stawką 0%, jeżeli spełnione są warunki określone przepisami art. 42 ustawy o VAT.

Z przepisów tych wynika, że warunkiem stosowania stawki 0% jest udokumentowanie faktu, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju (zob. art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

W zakresie tym od 1 stycznia 2020 r. istnieją dwie grupy przepisów, tj. przepisy zawarte w art. 42 ustawy o VAT oraz przepisy art. 45a rozporządzenia 282/2011, przy czym podatnikom przysługuje w tym zakresie prawo do wyboru przepisów, które stosują (co pośrednio wynika również z wydanego w tej sprawie komunikatu ministerstwa finansów z 31 grudnia 2019 r.). Na użytek dalszej części odpowiedzi zakładam, że stosujecie Państwo przepisy zawarte w art. 42 ustawy o VAT.

W przypadku stosowania tych przepisów warunkiem opodatkowania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów stawką 0% jest, między innymi, posiadanie przez podatnika w swojej dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

O tym, jakie są to dokumenty, decyduje sposób dokonania oraz przedmiot wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.