Jak postąpić gdy pracownik nabywa prawo do pełnego wymiaru urlopu w trakcie roku

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 21 marca 2018
Pytanie:  Czy osobie, która jest zatrudniona na pełen etat przez cały rok i w marcu nabywa prawo do 26 dni urlopu należy się całe 26 dni urlopu, czy proporcjonalnie obniża się jego długość?
Odpowiedź: 

Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.

W świetle takiej konstrukcji przepisu, w roku przełomu stażowego mogą wystąpić dwie różne sytuacje zależne od tego, czy pracownik do czasu osiągnięcia 10-letniego stażu urlopowego wykorzystał już urlop wypoczynkowy, czy też nie.

W pierwszym przypadku pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający. Natomiast w drugim instytucja urlopu uzupełniającego staje się bezprzedmiotowa, a pracownikowi koryguje się wymiar urlopu z 20 do 26 dni. Jeśli więc Państwa pracownik do dnia nabycia urlopu w wyższym wymiarze nie wykorzystał jeszcze urlopu wypoczynkowego, to z dniem nabycia urlopu w wyższym wymiarze wymiar przysługującego mu urlopu należy skorygować z 20 do 26 dni.

Ponieważ informacje zawarte w pytaniu nie są wyczerpujące, warto przypomnieć o jeszcze jednej regulacji, która znajduje zastosowanie, o ile pracownik nie jest zatrudniony u danego pracodawcy przez cały rok.

Otóż zgodnie z § 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz