Kto zajmuje się ściganiem wykroczeń w zakresie braku umów dotyczących PPK

Dodano: 27 listopada 2023
Za niezawarcie w terminie umowy o prowadzenie PPK może zostać nałożona kara grzywny.

Za niezawarcie w terminie umowy o prowadzenie PPK może zostać nałożona kara grzywny. Sankcje grożą również za brak zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, kto zajmuje się ściganiem wykroczeń w tym zakresie.

Jeżeli podmiot zatrudniający albo osoba obowiązana do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego nie dopełnia obowiązku zawarcia w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym przepisami terminie, czyli nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia, podlega karze grzywny w wysokości od 1.000 zł do 1.000.000 zł.

Taka kara grozi także podmiotowi zatrudniającemu albo osobie obowiązanej do działania w jego imieniu, który/która:

  • nie dopełnia obowiązku dokonywania wpłat do PPK w przewidzianym przepisami terminie, 
  • nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia, 
  • nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK.
Ściganie tych wykroczeń oraz udział w postępowaniu w sprawach dotyczących tych wykroczeń w charakterze oskarżyciela publicznego należy do obowiązków Państwowej Inspekcji Pracy.

Wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR)

Umowa o prowadzenie PPK nie może zostać zawarta bez wcześniejszego zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Za niewykonanie tego obowiązku w terminie także grozi kara grzywny. Może ona zostać nałożona na podmiot zatrudniający albo osobę obowiązaną do działania w imieniu tego podmiotu – w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u tego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) sprawdza, które podmioty zatrudniające nie wywiązały się z ciążącego na nich obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK. W razie ustalenia, że dany podmiot nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w ustawowym terminie, PFR wzywa ten podmiot do zawarcia, w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania, umowy o zarządzanie PPK z funduszem zdefiniowanej daty zarządzanym przez wyznaczoną instytucję finansową (PFR TFI SA) albo do przekazania do PFR informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową.

Ten 30-dniowy termin nie stanowi przedłużenia terminu na zawarcie umowy o zarządzanie PPK. Jeżeli podmiot zatrudniający albo osoba obowiązana do działania w imieniu tego podmiotu nie dopełnił/dopełniła obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w przewidzianym przepisami terminie, podlega odpowiedzialności wykroczeniowej za niewykonanie tego obowiązku.

Uczestnictwo w PPK z mocy prawa

Należy także zwrócić uwagę, że w przypadku, gdy podmiot zatrudniający nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie PPK - w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej - do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia, przyjmuje się, że w pierwszym dniu po upływie tego terminu z mocy prawa powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK pomiędzy osobą zatrudnioną a instytucją finansową, z którą podmiot zatrudniający zawarł umowę o zarządzanie PPK. Umowę o prowadzenie PPK uważa się za zawartą na warunkach wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Źródło:

www.mojeppk.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz