Czy można zmniejszyć w porozumieniu ze związkami zawodowymi wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 8 maja 2009
Pytanie:  Czy w postanowieniach regulaminu ZFŚS można zmniejszyć w porozumieniu ze związkami zawodowymi wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS, który wg ustawy wynosi 37,5% przeciętnego wynagrodzenia? Czy spółka poniesie jakieś konsekwencje?
Odpowiedź: 

Tak, można zmniejszyć w porozumieniu ze związkami zawodowymi wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS. Tylko że nie robi się tego w postanowieniach „Regulaminu ZFŚS”.Oczywiście po wprowadzeniu stosowanych zmian w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania przepisy „Regulaminu ZFŚS” trzeba będzie dostosować (jeżeli jest w nich odwołanie do aktualnie obowiązującej kwoty odpisu).

Na zmniejszenie wysokości odpisu zezwala ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wyraźnie stanowiąc, że u pracodawców zatrudniających na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników wysokość odpisu na ZFŚS może być kształtowania dowolnie, a więc także zostać obniżona.

Trzeba jednak spełnić warunki formalne, mianowicie:

zapis o tym musi być zawarty w układzie zbiorowym pracy,

jeżeli w Państwa firmie pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy (mimo że działają związki zawodowe) – to wtedy zapis przewidujący niższą kwotę odpisu na ZFŚS – musi być wprowadzony do regulaminu wynagradzania.

Z tytułu zmniejszenia wysokości odpisu firma nie poniesie negatywnych konsekwencji na gruncie przepisów prawa pracy. Natomiast zmniejszy się ilość środków na koncie ZFŚŚ, co może martwić pracowników.

Tekst opublikowany: 

8 maja 2009 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel