Czy można uniknąć tworzenia ZFŚS?

Autor: Ewa Strzałkowska

Dodano:
Pytanie:  Na dzień 1 stycznia 2009 r. liczba zatrudnionych pracowników (pełne etaty) wynosi 20 osób. Czy powinien zostać założony ZFŚS? Czy można uniknąć zakładania ZFŚS i wypłat świadczeń urlopowych.
Odpowiedź: 

Pracodawca zobowiązany do utworzenia ZFŚS postanowienia o nietworzeniu ZFŚS powinien zawrzeć w regulaminie wynagradzania po uprzednim uzgodnieniu ich z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335) fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

U takich pracodawców układ zbiorowy pracy może dowolnie kształtować wysokość odpisu na fundusz, może również postanawiać, że fundusz nie będzie tworzony. U pracodawców tych, jeżeli pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawach tworzenia funduszu może zawierać regulamin wynagradzania. Jeżeli u takiego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu wynagradzania w sprawie wysokości odpisu na fundusz lub nietworzenia funduszu wymagają uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Zagadnienia dotyczące wypłaty świadczenia urlopowego dotyczą pracodawców zatrudniających według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Tekst opublikowany: 

6 lutego 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Załóż konto testowe

x
wiper-pixel