Niepłatne zwolnienie lekarskie w świadectwie pracy

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 22 lutego 2012
Pytanie:  Dnia 5 stycznia 2012 r. pracownica przekroczyła okres zasiłkowy - 182 dni. Od 6 stycznia 2012 r. rejestruję jej bezpłatne zwolnienie lekarskie w programie płacowo - kadrowym. Pracownica nadal je przysyła i jest ono traktowane, jako nieobecność usprawiedliwiona niepłatna, ponieważ pracownica nie ma nadal zdolności, ale też nie stara się o rentę ani o świadczenie rehabilitacyjne. Umowa o pracę kończy się pracownicy 29 lutego 2012 r. Jak na świadectwie pracy mam wpisać okres, do kiedy pracownica była na zwolnieniu lekarskim? Do 5 stycznia 2012 r. czy do 29 lutego 2012 r.? Czy podczas bezpłatnego zwolnienia lekarskiego mogę pracownicy udzielić urlopu zaległego lub bieżącego? Czy później mogę jej wypłacić jedynie ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Upewnij się, czy pracodawca wydając pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu stosunku pracy, ma obowiązek wykazać jego bezpłatną nieobecność usprawiedliwioną.

Odpowiedź: 

W przedstawionych okolicznościach w świadectwie pracy należy zaznaczyć, że świadczenia chorobowe pobierane były do 5 stycznia 2012 r. Nieobecności po tym okresie, jako usprawiedliwione, choć niepłatne nie podlegają wykazaniu w świadectwie pracy. Państwa pracownica jest niezdolna do pracy i przedkłada na tę okoliczność zwolnienia lekarskie, dlatego udzielenie jej urlopu wypoczynkowego na okres objęty zwolnieniami jest niemożliwe.

W praktyce niekiedy mamy do czynienia z przypadkami, kiedy pracownik po upływie okresu 182 dni pobierania świadczeń chorobowych, nie dysponuje jeszcze decyzją odnośnie przyznania mu świadczenia rehabilitacyjnego, albo tak jak w opisanym przypadku, wcale o nie występuje.

W rozstrzyganym przypadku czas nieobecności w pracy pracownika od momentu wyczerpania okresu zasiłkowego do dnia ustania stosunku pracy należy uznać za absencję usprawiedliwioną niepłatną. Nie zmienia tego fakt, że podwładny przedstawia zwolnienia lekarskie.

Nieobecności usprawiedliwione, za które nie przysługuje żadna zapłata, wykazuje się w zusowskiej dokumentacji rozliczeniowej z kodem przerwy 151.

Dodajmy, że nieobecności usprawiedliwionych niepłatnych nie zamieszcza się w świadectwie pracy, gdyż w myśl odrębnych przepisów nie są one uznawane za okresy nieskładkowe (§ 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania w zw. z art. 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Z uwagi na powyższe w świadectwie pracy powinni Państwo wykazać, że pracownica, o której mowa w pytaniu, przebywała na płatnym zwolnieniu lekarskim do 5 stycznia 2012 r.

Jeśli chodzi o poruszoną kwestię urlopu wypoczynkowego, należy podkreślić, iż nie można go udzielać na okres orzeczonej przez lekarza niezdolności do pracy.
Tekst opublikowany: 

20 lutego 2012 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz