Jak często wydawać świadectwa pracy po zmianie przepisów?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 29 czerwca 2011
Pytanie:  Czy nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy należy stosować do umów zawieranych w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych? Często mamy taką sytuację, że osoby które były zatrudnione w ramach ww. prac są ponownie zatrudniane po kilku dniach przerwy. Ale nie jest to regułą. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy wydawać świadectwo pracy za każdym razem, kiedy kończy się umowa, czy bez względu na to, po jakiej przerwie ktoś wróci stosować nowy przepis i wydawać świadectwo po 24 miesiącach?

Nowe regulację budzą dużo wątpliwości i trudno jest przesądzić, jak powinny być stosowane, żeby było prawidłowo. Bezpieczniej jest jednak wydawać świadectwo pracy, zawsze gdy pracownik …

Odpowiedź: 

Nowe przepisy Kodeksu pracy dotyczące świadectw pracy nie zawierają żadnych wyjątków ani ograniczeń, co do ich stosowania w zakresie terminowych umów o pracę (bez względu w jakim celu umowy te zostały zawarte).

W przypadku, w którym pod rządami nowych przepisów jest zawierana: jedna umowa terminowa, następnie jest przerwa, a później jest zawierana kolejna umowa terminowa - wątpliwości jest szczególnie wiele.

Co prawda Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło pogląd (stanowisko z 6 kwietnia 2011 r., publikacja Rzeczpospolita), zgodnie z którym: Według zmienionego art. 97 § 11 Kodeksu pracy, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać mu świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z nich. Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej powołany przepis nie wymaga, aby wymienione w nim terminowe umowy o pracę były z danym pracownikiem zawierane bezpośrednio jedna po drugiej, czy też w określonej w tym przepisie kolejności, a także aby pracownik był zatrudniony na podstawie każdej z tych umów. Jednakże zwrot „pozostaje w zatrudnieniu” może być różnie czytany przez inspektora PIP w trakcie kontroli. Do tej, bowiem pory pojęcie „pozostawanie w zatrudnieniu” rozumiało się jako czas, w którym trwa stosunek pracy, ale pracownik nie koniecznie wykonuje swoje obowiązki, bo np. jest na urlopie bezpłatnym, zwolnieniu lekarskim lub tp.

Dlatego - moim zdaniem - lepiej nie czekać na upływ 24 miesięcznego terminu na wydanie świadectwa pracy.

Bezpieczniej jest:
  • wystawiać zawsze świadectwo pracy, gdy pracownik definitywnie odchodzi z pracy. Przykładowo z pracownikiem były zawarte 2 umowy terminowe po 3 miesiące każda. Umowy były zawierane bez ani jednego dnia przerwy. Gdy zapowiada się koniec współpracy z tym pracownikiem, albo pracodawca nie wie, czy będzie go nadal zatrudniał (na podstawie kolejnej umowy), albo wie, że będzie go zatrudniał, ale nie wie jak szybko to nastąpi - powinien wystawić pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy za 6 miesięcy (dwie umowy po 3 miesiące) po zakończeniu ostatniej umowy;
  • wystawiać świadectwo pracy, jeżeli przerwa miedzy jedną, a drugą umową jest dłuższa, niż np. weekend, albo dzień świąteczny (w te dni inspektor PIP raczej nie przyjdzie na kontrolę). Zwłaszcza warto wystawić świadectwo pracy, jeżeli przerwa miedzy umowami jest na tyle długa, że w jej czasie mógłby przyjść inspektor PIP na kontrolę i zobaczyć, że pracownik nie pozostaje już w zatrudnieniu u danego pracodawcy, a świadectwa pracy nie dostał.

W razie wątpliwości warto pamiętać, że pracodawca popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika, jeżeli nie wyda świadectwa pracy. Wydanie świadectwa pracy wcześniej niż nakazują przepisy (oczywiście za zakończone okresy zatrudnienia) nie jest wykroczeniem, ani w żaden sposób nie szkodzi pracownikowi.

Tekst opublikowany: 

23 czerwca 2011 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz