Czy każde zdarzenie jest wypadkiem przy pracy?

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 20 kwietnia 2008

Pytanie: Byłam w drodze do pracy. Dojechałam samochodem pod biuro i wychodząc z samochodu wypadł mi dysk z kręgosłupa. Czy jest to uważane jako wypadek przy pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.

Pytanie: Byłam w drodze do pracy. Dojechałam samochodem pod biuro i wychodząc z samochodu wypadł mi dysk z kręgosłupa. Czy jest to uważane jako wypadek przy pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.



Odpowiedź: Zdarzenie to nie jest wypadkiem przy pracy, gdyż nastąpiło w czasie, gdy nie podjęła Pani jeszcze czynności wykonywania pracy. Może być uznane za wypadek w drodze do pracy, co będzie miało znaczenie przy wypłacie świadczenia chorobowego z ubezpieczenia społecznego za czas zwolnienia lekarskiego, jeśli takie zostało wystawione przez lekarza. Niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem w drodze do pracy jest bowiem pełnopłatna, tzn. wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru.


Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.), za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się zdarzenie, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia chorobowego, uznane za wypadek na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z FUS.


Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się według tych przepisów nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.


Osoba ubezpieczona, będąca pracownikiem, poszkodowana w wypadku w drodze do pracy (lub z pracy) zawiadamia niezwłocznie o wypadku pracodawcę.


Uznanie zdarzenia za wypadek w drodze do pracy następuje na podstawie:

  • oświadczenia poszkodowanego, członka jego rodziny lub świadków co do czasu, miejsca i okoliczności zdarzenia;
  • informacji i dowodów pochodzących od podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających poszkodowanemu pierwszej pomocy;
  • ustaleń sporządzającego kartę.


Ustalenie okoliczności wypadku w drodze do pracy jest dokonywane w karcie wypadku w drodze do pracy, której wzór znajduje się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (Dz.U. nr 237, poz. 2015).


Kartę wypadku pracodawca sporządza po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia, nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku.

Odmowa uznania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy wymaga uzasadnienia.


Reasumując, musi Pani szczegółowo opisać pracodawcy, jak doszło do tego urazu, co się dokładnie stało, na skutek jakich przyczyn. Na tej podstawie pracodawca stwierdzi, czy to był wypadek w drodze do pracy. Trudno jest bowiem przesądzić o wypadku bez znajomości przebiegu zdarzenia i wszystkich okoliczności z tym związanych.


Jeśli osoba idąca do pracy zostałaby potrącona przez samochód lub inny pojazd albo przewróciłaby się na śliskiej powierzchni zimą lub na nierówności i w wyniku tego zdarzenia złamałaby np. nogę czy rękę, to wówczas mamy do czynienia z wypadkiem w drodze do pracy. O tym bowiem rozstrzygają przyczyny i okoliczności zajścia.


Podstawa prawna:

- art. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.),

- art. 57b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).


Autor: Iza Nowacka, księgowa w biurze podatkowym, specjalista ds. kadrowo-płacowych


Odpowiedź udzielona: 20 kwietnia 2008 r.
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz