Udzielenie dnia wolnego pracownikowi w zamian za święto przypadające 1 maja br.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 25 maja 2010
Pytanie:  Zgodnie z rozkładem czasu pracy za święto przypadające w sobotę tj. 1 maja 2010 r., w przedsiębiorstwie ustalono dla wszystkich pracowników dzień wolny od pracy na dzień 4 czerwca 2010 r. Z jednym z pracowników nastąpi rozwiązanie stosunku pracy 31 maja 2010 r. Czy w związku z tym pracownik ten powinien otrzymać dzień wolny od pracy w maju za 1 maja 2010 r.?
Odpowiedź: 

Tak, zwłaszcza z finansowego punktu widzenia pracodawcy będzie to uzasadnione. Kodeks pracy stanowi, bowiem, że w razie ustania stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, prawo do dodatku, za pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli w okresie od początku okresu rozliczeniowego do dnia ustania stosunku pracy pracował w wymiarze godzin przekraczającym normy czasu pracy, o których mowa w art. 129 Kodeksu pracy.

Zatem, skoro do dnia 31 maja br. nie nastąpi odbiór dnia wolnego, to przy rozliczaniu czasu pracy na dzień ustania zatrudnienia pracownika, okaże się przepracował on więcej niż wynosi wymiar czasu pracy w przedziale czasowym liczonym od początku okresu rozliczeniowego w firmie, do dnia ustania stosunku pracy. Inspektorowi PIP wystarczy to do zobowiązania pracodawcy do zapłacenia 100% dodatku za to przekroczenie (gdyby pracodawca nie wypłacił takiego dodatku dobrowolnie).

Natomiast korekta harmonogramu czasu pracy pracownika - poprzez wyznaczenie mu dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę 1 maja do końca tego miesiąca - zniweluje obowiązek wypłaty dodatku do wynagrodzenia.

Podsumowując, radzimy udzielić pracownikowi w maju br. innego dnia wolnego w zamian za święto przypadające 1 maja br. Dzięki temu unikną Państwo niepotrzebnych problemów w razie kontroli PIP.

Tekst opublikowany: 

21 maja 2010 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz