Praca w soboty i niedziele - czy można stworzyć taki harmonogram czasu pracy?

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 9 sierpnia 2011
Pytanie:  Rozliczam, firmę, która zatrudnia pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy z najniższym wynagrodzeniem miesięcznym 1.386 zł. W lipcu i sierpniu 2011 r. pracodawca ustalił dla tego pracownika inny harmonogram pracy: od poniedziałku do piątku po 6 godzin, w każdą sobotę również po 6 godzin i w każdą niedzielę po 4,5 godziny. Ile wyniesie wynagrodzenie brutto wraz z nadgodzinami dla tego pracownika w tych miesiącach?
Odpowiedź: 

Opisany w pytaniu harmonogram czasu pracy przewidujący świadczenie pracy przez tego samego pracownika w każdym tygodniu przez 7 dni jest niedozwolony, albowiem łamie obowiązujące przepisy prawa pracy. Gdyby założyć, że pomimo tego wcielicie Państwo taki harmonogram w życie oraz że wspomniany pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy a jego praca w soboty i niedziele nie zostanie zrekompensowana czasem wolnym, wówczas moim zdaniem należałoby uznać, iż wszystkie przepracowane godziny sobotnio - niedzielne stanowią pracę ponadnormatywną, albowiem doszłoby do złamania kodeksowej zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy

Praca ponadnormatywna - ogólne zasady

Do jednej z podstawowych reguł organizacji czasu pracy należy zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Zgodnie art. 129 § 1 Kodeksu pracy, dalej: kp czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, wyznaczającym określone granice czasowe, w których pracodawca jest zobowiązany rozliczyć się z czasu przepracowanego przez pracownika.

Skoro kp stanowi o przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy oznacza to, że praca w niektórych tygodniach może być świadczona przykładowo przez 6 dni, lecz musi być zrekompensowana w okresie rozliczeniowym zmniejszeniem liczby dni pracy w innych tygodniach.

Niedopuszczalna jest jednak sytuacja, w której pracownik miałby pracować w każdym tygodniu przez 7 dni, albowiem łamałoby to kodeksowe regulacje odnoszące się do czasu pracy. Ustawodawca nie przewidział żadnych odstępstw od zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Pracownikowi, który ze względu na okoliczności uzasadniające zlecenie pracy nadliczbowej, wykonywał pracę w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, należy się w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. Zaś w przypadku pracy w niedzielę w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeśli jest to niemożliwe, to do końca okresu rozliczeniowego.

Nieudzielenie dnia wolnego powoduje złamanie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i może być uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Pamiętajmy, iż praca w nadgodzinach powinna zdarzać się tylko w wyjątkowych sytuacjach i nie może być przez pracodawcę z góry planowana i wpisywana już na etapie przygotowywania harmonogramu czasu pracy.

Organizując czasu pracy pracownikowi należy pamiętać także o zapewnieniu mu odpowiedniego wypoczynku. Pracownikowi co do zasady przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego, a w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (art. 133 § 1 kp).

Warto tu również nadmienić, że planowanie pracownikowi pracy w niedziele i święta jest dozwolone:

  1. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  2. w ruchu ciągłym,
  3. przy pracy zmianowej,
  4. przy niezbędnych remontach,
  5. w transporcie i w komunikacji,
  6. w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
  7. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
  8. w rolnictwie i hodowli,
  9. w systemie weekendowym,
  10. przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
    • zakładach świadczących usługi dla ludności,
    • gastronomii,
    • zakładach hotelarskich,
    • jednostkach gospodarki komunalnej,
    • zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
    • jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zapewniających całodobową opiekę,
    • zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.
Ponadto praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to jedynie pracowników zatrudnionych w systemie weekendowym. W myśl wyjaśnień Głównego Inspektoratu Pracy z 4 sierpnia 2009 r. (pismo nr GPP-459-4560-49/09/PE/RP) planowanie wolnej niedzieli powinno być dokonywane w taki sposób, aby we wszystkich, dowolnie wskazanych czterotygodniowych przedziałach czasowym, niezależnie od tego czy wchodzi w skład tego samego, czy różnych okresów rozliczeniowych, podwładny miał co najmniej jedną niedzielę niepracującą.

Wynagrodzenie za pracę ponadnormatywną

Wynagrodzenie za pracę ponadnormatywną składa się z dwóch elementów:

  • normalnego wynagrodzenia oraz
  • dodatku rekompensującego pracę w nadgodzinach.

Przez normalne wynagrodzenie należy rozumieć takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym (np. premie regulaminowe, dodatki funkcyjny, dodatek stażowy), jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników (wyrok Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140).

Inne reguły obowiązują przy ustalaniu podstawy dodatku za godziny nadliczbowe. Do podstawy wyliczeń dodatku za pracę ponadnormatywną wchodzi wynagrodzenie pracownika wynikające wyłącznie z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a więc jedynie wynagrodzenie zasadnicze (por. uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07, OSNP 2007/21-22/307). Nie należy tu więc uwzględniać żadnych dodatkowych składników pensji poza wynagrodzeniem zasadniczym, nawet jeśli te składniki mają stały charakter.

Jeżeli przy określaniu warunków wynagradzania pracownika nie została wyodrębniona płaca zasadnicza (np. w przypadku pracownika wynagradzanego prowizyjnie lub wg akordu), wtedy za podstawę wyliczeń dodatku należy przyjąć 60% wynagrodzenia, obliczanego zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy).

Dodatek za nadgodziny wynosi:

  1. 100% wynagrodzenia wtedy, gdy godziny nadliczbowe:
    • przypadają w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy lub w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę bądź w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
    • wynikają z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, za wyjątkiem sytuacji, gdy przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy ponad normę dobową zrekompensowaną dodatkiem lub czasem wolnym.
  2. 50% wynagrodzenia - w przypadkach nadgodzin wypracowanych w okolicznościach innych niż wymienione powyżej.

W celu obliczenia dodatku za jedną godzinę nadliczbową:

  • ze składników wynagrodzenia określonych w stawce miesięcznej w stałej wysokości - stawkę tę dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
  • ze zmiennych składników płacowych - wynagrodzenie ustalone według zasad jak przy urlopie wypoczynkowym dzielimy przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie.
Tekst opublikowany: 

28 lipca 2011 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz