Jak zorganizować pracę, gdy firma funkcjonuje w soboty?

Autor: Bartosz Miszewski

Dodano: 21 sierpnia 2009
Pytanie:  Pracownicy naszej firmy pracują w soboty. W soboty sklep jest czynny 4 godziny. W zamian za to dostają w tygodniu dzień wolny- całe 8 godzin. Problem pojawia się, jeżeli wykorzystują w sobotę urlop. Jak mam ten dzień liczyć - jako dzień czy jako cztery godziny?  Czy postępuję prawidłowo licząc im sobotę, jako dzień urlopu? Czy informację, że sobota jest u nas dniem pracującym powinnam pracownikom przekazać w konkretnej formie pisemnej? 
Odpowiedź: 

Przedstawione w pytaniu rozliczenie czasu pracy jest nieprawidłowe. Przy prawidłowym ustaleniu rozkładów czasu pracy pracodawca nie będzie miał problemów w zakresie udzielania pracownikom urlopów wypoczynkowych. Określenie dnia wolnego od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy może nastąpić w regulaminie pracy bądź w obwieszczeniu, przy czym nie musi to być sobota.

1. Każdy pracownik ma prawo do pięciodniowego tygodnia pracy

Pracodawca ma prawo dostosować systemy i rozkłady czasu pracy oraz okresy rozliczeniowe do swoich potrzeb.

Stosowne postanowienia powinny zostać zapisane w regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do utworzenia regulaminu pracy (tzn., gdy zatrudnia mniej niż 20 pracowników) i nie utworzył takiego regulaminu - w obwieszczeniu.

Można, więc ustalić, że praca w zakładzie będzie odbywała się przez 6 dni tygodniu. Jednak nawet w takim przypadku każdemu pracownikowi należy zapewnić przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy. Zatem, konieczne jest zorganizowanie pracy w taki sposób, aby np. jedni pracownicy świadczyli pracę od poniedziałku do piątku, a inni od wtorku do soboty.

Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że dniem wolnym od pracy wcale nie musi być sobota. Może to być także każdy inny dzień tygodnia, oczywiście z wyjątkiem niedziel i świąt. Terminy takich dni wolnych mogą być różne dla poszczególnych pracowników lub dla poszczególnych grup pracowników.

Ponadto ustalenie dodatkowych dni wolnych nie musi być „sztywne”. Zatem pracodawca ze względu na organizację pracy i swoje potrzeby może ustalić, że dni wolne będą wskazywane w sporządzanych dla pracownika harmonogramach (grafikach) pracy. W takiej sytuacji pracodawca powinien zawrzeć w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu postanowienia, że terminy dni wolnych od pracy zapewniających przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy będą wskazywane w harmonogramach (grafikach) pracy poszczególnych pracowników.

2. Pracę w wolną sobotę należy zrekompensować czasem wolnym

Jeżeli natomiast pracownik świadczy pracę w dniu, który dla niego jest dodatkowym dniem wolnym, to pracodawca ma obowiązek udzielenia mu do końca okresu rozliczeniowego i w terminie z nim uzgodnionym innego dnia wolnego. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odpoczynek przez cały dzień, nawet gdy w dniu wolnym pracownik pracował np. przez 2 godziny.

3. Przy prawidłowym rozkładzie nie będzie problemów z udzielaniem urlopów

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, ze pracodawca w sposób nieprawidłowy a przede wszystkim dla siebie niekorzystny, organizuje pracę. Jak należy wnioskować pracodawca ustalił sobotę, jako dzień wolny od pracy w sytuacji, gdy firma jest czynna w sobotę. Powoduje to, że de facto pracownicy są zobowiązywani do pracy w sobotę (przez 4 godziny), – co powoduje z kolei konieczność oddania im całego dnia wolnego. Wobec przyjęcia takich rozwiązań nieprawidłowe jest również udzielanie urlopu w sobotę, – jako w dzień, w który występuje praca ponadnormatywna. Przy zastosowaniu powyżej wskazanych rozwiązań, pracownik, który zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy musiał świadczyć pracę w sobotę – będzie mógł skorzystać z urlopu w dzień, który miał być normalnym jego dniem pracy (wynikającym z rozkładu). Jeżeli pracownik miał świadczyć pracę w sobotę przez 4 godziny – to z puli urlopowej należy odjąć mu właśnie te cztery godziny, – ponieważ urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Wskazać również należy, że skoro rytm funkcjonowania zakładu wymaga pracy pracownika w soboty przez 4 godziny – można zastanowić się nad wprowadzeniem równoważnego systemu czasu pracy. Wówczas w inny dzień tygodnia pracownik mógłby pracować 12 godzin.

Tekst opublikowany: 

21 sierpnia 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz