Czy pracodawca może wprowadzić system równoważnego czasu pracy?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 14 listopada 2007

Pytanie: Chcielibyśmy wprowadzić w firmie równoważny czas pracy dla pracowników produkcyjnych. Praca miałaby odbywać się od poniedziałku do czwartku od 6.00 do 15.00, a w piątek od 6.00 do 10.00, a więc zostałby zachowany 40-godzinny tydzień pracy. Czy takie określenie godzin pracy jest zgodne z Kodeksem pracy? Jak takie godziny pracy odnoszą się do godzin nadliczbowych? Czy nadgodziną jest już godzina pracy od 14.00 do 15.00, za którą przysługuje dodatkowe wynagrodzenie? Jak w tym systemie pracy rozliczyć pracę w sobotę, jeżeli zaszłaby potrzeba świadczenia pracy w tym dniu? Z uwagi na procesy technologiczne nie chcielibyśmy udzielać dni wolnych. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.

Pytanie: Chcielibyśmy wprowadzić w firmie równoważny czas pracy dla pracowników produkcyjnych. Praca miałaby odbywać się od poniedziałku do czwartku od 6.00 do 15.00, a w piątek od 6.00 do 10.00, a więc zostałby zachowany 40-godzinny tydzień pracy. Czy takie określenie godzin pracy jest zgodne z Kodeksem pracy? Jak takie godziny pracy odnoszą się do godzin nadliczbowych? Czy nadgodziną jest już godzina pracy od 14.00 do 15.00, za którą przysługuje dodatkowe wynagrodzenie? Jak w tym systemie pracy rozliczyć pracę w sobotę, jeżeli zaszłaby potrzeba świadczenia pracy w tym dniu? Z uwagi na procesy technologiczne nie chcielibyśmy udzielać dni wolnych. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.



Odpowiedź: Tak, można wprowadzić w firmie system równoważnego czasu pracy, w którym praca będzie świadczona przez 4 dni w tygodniu po 9 godzin i raz w tygodniu 4 godziny.


Kodeks pracy stanowi bowiem, że jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być w firmie stosowany system równoważnego czasu pracy.

O tym, czy organizacja pracy wymaga wprowadzenia tego systemu, decyduje pracodawca.


W systemie równoważnego czasu pracy przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem w innych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W przypadku opisanym w pytaniu, do zrównoważenia pracy w przedłużonym do 9 godzin dobowym wymiarze czasu pracy przez 4 dni w tygodniu wystarczy obniżenie do 4 godzin dobowego wymiaru pracy w jednym dniu tygodnia.

Musicie Państwo pamiętać, że system równoważnego czasu pracy wymaga stosowania 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego.


Proszę zauważyć, że wprowadzenie okresu rozliczeniowego wynoszącego 2 lub 4 miesiące wymaga szczególnego uzasadnienia. A okres rozliczeniowy wynoszący 4 miesiące może być wprowadzony, wyłącznie gdy prace uzależnione są od pory roku lub warunków atmosferycznych.


Ponadto zanim pracownicy zaczną pracować w tym systemie – najpierw musi on zostać wprowadzony w firmie. Oznacza to, że pracownicy nie będą mogli pracować w tym systemie dopóty, dopóki nie zostanie on wpisany do układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy, obwieszczenia o systemach i rozkładach czasu pracy (które wydaje pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników) lub do umów o pracę pracowników (jeżeli jednak system ten dotyczyć miałby ogółu pracujących – należy raczej wpisać go w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu).


Postanowienia regulaminu pracy i obwieszczenia (czyli aktów prawnych, w których najczęściej zawierane są regulacje dotyczące systemów czasu pracy) dotyczące zmiany obowiązującego w firmie systemu czasu pracy wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od podania ich do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.


Jeżeli chodzi o pracę w godzinach nadliczbowych w tym systemie, to w dniach, gdzie zgodnie z rozkładem czasu pracy pracownik pracuje w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, pracą nadliczbową jest praca powyżej tego wymiaru. A w tych dniach, w które pracownik pracuje w krótszym dobowym wymiarze czasu pracy – pracą nadliczbową jest praca ponad dobową normę czasu pracy.


A zatem: od poniedziałku do piątku pracą nadliczbową będzie praca w 10. godzinie na dobę, czyli po godz. 15.00.

Natomiast w piątek pracą nadliczbową będzie praca w 9. godzinie, czyli po godz. 14.00.


Natomiast jeżeli pracownik przyjdzie do pracy w wolną dla niego sobotę – pracą nadliczbową będzie już praca w 9. godzinie. Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy pracuje w godzinach nadliczbowych, gdy zostaje dłużej niż obowiązujący go przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, ale dotyczy to tylko dni, na które zgodnie z rozkładem czasu pracy jest zaplanowana dłuższa praca. Natomiast jeżeli pracownik zostanie wezwany do pracy w dniu, który zgodnie z harmonogramem czasu pracy był dla niego wolny – praca nadliczbowa nastąpi po przekroczeniu dobowej normy, czyli po przekroczeniu 8 godzin.


Za pracę w godzinach nadliczbowych dobowych przypadających w wolną dla pracownika sobotę przysługuje pracownikowi – oprócz normalnego wynagrodzenia za dodatkową pracę – 50% dodatek (chyba że praca nadliczbowa przeciągnie się tak długo, że „wkroczy” w porę nocną, wtedy dodatek będzie 100%, taka sytuacja nie powinna się zdarzać, ze względu na konieczność zapewnienia pracownikom nieprzerwanego 11-godzinnego odpoczynku dobowego, ale może wystąpić w przypadku awarii).


Niestety, nie da się w ogóle nie udzielać dni wolnych w zamian za dodatkową pracę w wolną dla pracownika sobotę. Proces technologiczny nie będzie stanowił usprawiedliwienia przed inspektorem pracy. Sam fakt rozliczenia się z pracownikiem (czyli zapłacenie wynagrodzenia za dodatkowo wykonaną pracę, zapłacenie ewentualnego dodatku za przekroczenie dobowej normy czasu pracy, dodatku 100% za przekroczenie normy średniotygodniowej, będące skutkiem nieudzielania dnia wolnego) – niestety nie chroni pracodawcy przed mandatem ze strony PIP.


Kodeks pracy stanowczo bowiem wymaga, żeby pracownikowi, który ze względu na potrzeby pracodawcy wykonywał pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, udzielić w zamian innego dnia wolnego, w terminie z nim uzgodnionym, do końca okresu rozliczeniowego. Niestosowanie się do tego przepisu stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy, a tym samym wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Przez taką regulację Kodeks pracy ma za zadanie „wymusić” stosowanie się do obowiązującej w Polsce zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.


Podstawa prawna: art. 135, art. 150, art. 151, art. 1513 Kodeksu pracy.


Autor: Monika Frączek, starszy specjalista z Departamentu Prawa Pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej


Odpowiedź udzielona: 14 listopada 2007 r.
Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz