Czy umowa o pracę może się zakończyć, gdy pracownik jest na ZUS ZLA

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 23 lutego 2023
Pytanie: Pracownik podpisał rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron 5 grudnia 2022 r.  Rozwiązanie umowy o pracę miało nastąpić z dniem 31 grudnia 2022 r. Pracownik 23 grudnia otrzymał ZUS ZLA do 5 stycznia 2023 r., a po tym dniu kolejne. Czy porozumienie stron ma zastosowanie i można było z pracownikiem rozwiązać umowę o pracę z dniem 31 grudnia 2022 r.?
Odpowiedź:

Tak, zgodnie z zawartym porozumieniem stron umowa rozwiązała się z dniem 31 grudnia 2022 r. Przebywanie przez pracownika po podpisaniu porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę na ZUS ZLA nie ma wpływu na pozbawienie skuteczności podpisanego porozumienia. Oznacza to, iż umowa ulegnie rozwiązaniu w przewidzianym w porozumieniu terminie.

Korzyści 

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Czy pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych w okresie wypowiedzenia
  • W jakiej sytuacji pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych po ustaniu umowy o pracę

Przeczytaj także:

Elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) ułatwieniem także dla pracodawców

Według danych ZUS wystawiono 100 milionowe e-ZLA

Jak krok po kroku naliczać pracownikom zasiłek chorobowy - wskazówki dla pracodawcy

Porozumienie zostało zawarte 5 grudnia 2022 r., czyli na kilkanaście dni przez rozpoczęciem ZUS ZLA. Oznacza to, że pracownik zapoznał się z jego treścią i potwierdził swoim podpisem. W opisanym przypadku zwolnienie lekarskie nie spowoduje, że okres wypowiedzenia umowy nie będzie obowiązywał lub zostanie przedłużony albo rozwiązanie umowy przedłuży się o okres tego zwolnienia. Do ostatniego dnia pracy pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, za które należy mu się wynagrodzenie chorobowe. 

Prawo do świadczeń chorobowych w okresie wypowiedzenia

Do końca okresu zatrudnienia pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z tym, w okresie wypowiedzenia lub też w okresie bezpośrednio poprzedzającym rozwiązanie umowy o pracę, pracownik ma takie sama prawa jak taki, który zatrudniony jest w normalnym trybie. A zatem pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w trakcie trwania okresu wypowiedzenia lub po podpisaniu porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę, ma takie samo prawo do wynagrodzenia chorobowego, jak pozostali pracownicy. Podobnie jest z prawem do zasiłku chorobowego. Jego wysokość będzie taka sama jak przed okresem wypowiedzenia. Jeżeli skończy się okres wypowiedzenia, a pracownik nadal przebywał będzie na zwolnieniu lekarskim, wówczas płatnikiem zasiłku dla pracownika staje się ZUS. Tam też będzie przekazywane elektroniczne zwolnienie lekarskie.

Prawo do świadczeń chorobowych po ustaniu umowy o pracę

Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, nawet jeśli jego niezdolność do pracy wystąpiła już po zakończeniu stosunku pracy. Jednak w tym przypadku muszą zostać spełnione dwa warunku:

  • pracownik zachorował nie później niż w ciągu 14 dni od ustania stosunku pracy lub nie później niż w ciągu 3 miesięcy w razie chorób zakaźnych lub innych, których objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby oraz
  • choroba trwała nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni.
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Słowa kluczowe:
umowa o pracęZUS ZLA
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz