Czy można rozwiązać z pracownikiem przebywającym na świadczeniu rehabilitacyjnym umowę o pracę

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 16 marca 2018
Pytanie:  Zatrudniamy od sierpnia 2008 r. pracownicę na umowę o pracę. Od 1 września 2017 r. osoba ta pobiera świadczenie rehabilitacyjne w związku z leczeniem, które nie jest spowodowane wypadkiem przy pracy. Świadczenie ma przyznane na 12 miesięcy. W 26 lutego 2018 r. poinformowaliśmy pracownicę telefonicznie, że chcemy z nią rozwiązać umowę o pracę. Czy prawidłowo postąpiliśmy? Czy możemy z pracownicą rozwiązać stosunek pracy? Pracownica twierdzi, że nie mamy takiego prawa. Ponadto twierdzi, że jeżeli zgodzi się na takie rozwiązanie umowy, to tylko za dodatkowym wynagrodzeniem.
Odpowiedź: 

Z uwagi na to, iż pracownica przebywa od dnia 1 września 2017 r. na świadczeniu rehabilitacyjnym w związku z leczeniem, które nie jest spowodowane wypadkiem przy pracy, mają Państwo prawo rozwiązać z nią umowę o pracę w trybie natychmiastowym a więc bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Zatem pracownica nie ma racji. Brak jest możliwości uniknięcia wypowiedzenia i powrotu do pracy po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego.

Mogą Państwo zawrzeć z pracownicą porozumienie i rozwiązać stosunek pracy za dodatkowym wynagrodzeniem, jednakże z przepisów nie wynika, aby pracodawca miał taki obowiązek. Zatem wcale nie muszą się Państwo godzić na takie rozwiązanie.

W przypadku rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym z powodu choroby, nie obowiązuje 3 miesięczne wypowiedzenie, jak również brak jest podstaw do wypłaty wynagrodzenia.

W czasie przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym pracownik korzysta z ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę jedynie przez okres 3 pierwszych miesięcy. W tym czasie pracodawca nie może z nim m.in. rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika.

Okres korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracodawca nie może więc wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi nieobecnemu w pracy z powodu choroby, gdy pobiera on świadczenie rehabilitacyjne i nie upłynął jeszcze okres uprawniający go do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwała:

  • dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy mniej niż 6 miesięcy, lub
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (art. 53 Kodeksu pracy, dalej: kp).

Jeżeli więc okres zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy przekroczył 6 miesięcy lub gdy niezdolność do pracy wynikała z choroby zawodowej lub wypadku przy pracy, to pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę wówczas, gdy okres niezdolności przekroczy łączny okres pobierania z tego powodu wynagrodzenia i zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Tego okresu ochronnego pracodawca nie może skrócić.

Natomiast nie wlicza się dalszego okresu korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego, który może trwać do 12 miesięcy. Oznacza to, że po upływie 3. miesiąca pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracownik nie korzysta już z ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz