Czy urlop można zwiększyć na podstawie RP-7

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 8 czerwca 2018
Pytanie:  Pracownik podczas zatrudnienia nie dostarczył świadectwa ukończenia szkoły ani świadectw pracy. Ustalono wymiar urlopu na 20 dni. Obecnie dostarczył po dwóch latach zatrudnienia z poprzedniego zakładu, zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach RP-7. Czy na tej podstawie mogę mu zwiększyć wymiar urlopu?
Odpowiedź: 

Pracownik powinien dostarczyć świadectwo pracy oraz świadectwo ukończenia szkoły, jednakże dostarczenie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach może zostać uznane za potwierdzenie stażu pracy, jeśli pracownik takiego świadectwa nie posiada.

Pracowniczy staż pracy, od którego zależy m.in. wymiar urlopu wypoczynkowego, a w przypadku niektórych pracowników także wysokość dodatku stażowego i prawo do nagrody jubileuszowej, ustala się na podstawie dokumentów dostarczonych przez pracownika. Jednakże niedostarczenie przez pracownika w momencie podejmowania zatrudnienia określonych dokumentów nie powoduje, że dane okresy nie będą w ogóle podlegały wliczeniu do stażu pracy.

Przedłożenie pracodawcy świadectw pracy i innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia oraz inne okresy, podlegające wliczeniu do stażu pracy na mocy odrębnych przepisów, pełni funkcję dowodową.

Oznacza to, że z dniem dostarczenia dodatkowych dokumentów pracodawca musi przeliczyć na nowo staż pracy pracownika. Takie przeliczenie zazwyczaj powoduje np. ustalenie wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, przyznanie wyższego dodatku stażowego lub uzyskanie nagrody jubileuszowej. Wszystkie te uprawnienia i świadczenia należą się pracownikowi nie od momentu dostarczenia dokumentów, ale odpowiednio wcześniej – już na podstawie przeliczonego na nowo stażu pracy.

Dostarczenie przez pracownika dokumentów potwierdzających okresy podlegające wliczeniu do pracowniczego stażu pracy (np. świadectwo pracy) może spowodować wsteczne zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego. W konsekwencji pracownik nabędzie prawo do dodatkowych dni urlopu zaległego, które nie uległy jeszcze przedawnieniu.

Roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne, przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje, bądź najpóźniej z końcem III kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy (por. wyrok SN z 11 kwietnia 2001 r., I PKN 367/00, OSNP 2003/2/38).

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz