Urlopy dla rodziców adopcyjnych na nowych zasadach od 2023 roku

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 28 października 2022
Urlopy dla rodziców adopcyjnych na nowych zasadach od 2023 roku

Korzystne rozwiązania dla pracowników będących rodzicami adopcyjnymi wprowadza ustawa, mocą której znowelizowano m.in. ustawę z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz Kodeks pracy. Wśród dokonanych w tym zakresie zmian, które wejdą w życie 1 lutego 2023 roku, istotne znaczenie mają nowe regulacje dotyczące korzystania ze świadczeń urlopowych przez takie osoby. 

Ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw, oprócz m.in. podwyższenia wynagrodzeń dla rodzin zastępczych oraz osób prowadzących rodzinne domy dziecka, wprowadzenia centralnego rejestru pieczy zastępczej, czy rezygnacji z kryterium dochodowego w wysokości 1.200 zł przy przyznawaniu pomocy osobom opuszczającym pieczę zastępczą po osiągnięciu pełnoletniości – przewiduje również większe niż dotychczas przywileje dotyczące korzystania ze świadczeń urlopowych przez rodziców adopcyjnych.

Takie przywileje przysługują bowiem nie tylko pracownikom będącym rodzicami biologicznymi dzieci (którzy mogą korzystać w tym zakresie m.in. z urlopów macierzyńskich i ojcowskich), ale również zatrudnionym osobom, które przyjęły dziecko na wychowanie. Chodzi tutaj zarówno o  pracowników, którzy przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia, jak i o tych, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza. Na gruncie obecnie obowiązujących regulacji (tj. art. 1823, art. 1824, art. 183 § 1  Kodeksu pracy) uprawnienia te przysługują zasadniczo do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, zaś w wyjątkowych sytuacjach – 10. roku życia (w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego).

Po zmianie przepisów pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, będzie miał prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego maksymalnie do ukończenia przez nie 14. roku życia.

W analogiczny sposób została także określona górna granica wieku dziecka, w odniesieniu do którego rodzicom adopcyjnym przysługuje tzw. urlop rodzicielski. Również zasiłki macierzyńskie oraz świadczenie rodzicielskie, w przypadku osób, które przyjęły na wychowanie dziecko (objęły opieką dziecko) i wystąpiły do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia albo przysposobiły dziecko – będą przysługiwać dłużej niż dotychczas, tj. do ukończenia przez dziecko 14. roku życia

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu nowelizacji, zmiany w Kodeksie pracy w zakresie urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego dla pracowników, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzice adopcyjni oraz urlopu rodzicielskiego – mają na celu ułatwienie procesu adaptacji dziecka, w szczególności dziecka starszego, w nowej rodzinie. W ocenie projektodawców rozwiązanie to będzie sprzyjało budowaniu więzi rodziców adopcyjnych z dzieckiem, jak również będzie pozwalało na szybsze nawiązanie relacji rodzinnych.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz