Pracownik na macierzyńskim zakłada firmę

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 1 listopada 2021
Pytanie: Czy pracownik na umowę o pracę przebywający na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim udzielonym na okres jednego roku (do 31 marca 2022 r.), może założyć jednoosobową działalność gospodarczą o innym profilu niż posiada zatrudnienie? Pracownik nie będzie świadczył pracy na rzecz zakładu pracy, w którym jest zatrudniony.
Odpowiedź:

Jest możliwe założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w czasie urlopu macierzyńskiego przez tego rodzica, który korzysta z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Zgodnie z przepisami ustawy zasiłkowej zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej albo ubezpieczonemu, którzy w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
1)    urodziła dziecko,
2)      przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
3)      przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia.

Czy można prowadzić działalność na zasiłku?

Uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego wynika z urodzenia dziecka, a zatem prowadzenie działalności gospodarczej w tym okresie jest dopuszczalne, o ile nie została zawarta umowa o zakazie konkurencji w czasie zatrudnienia.

Czy przejęcie uprawnień przekreśla działalność?

Jednakże w przypadku pracownika, przejęcie uprawnień zasiłkowych zamiast matki dziecka nastąpić może w sytuacji, gdy pracownik-ojciec uzyska prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwie działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Oznacza to w praktyce brak możliwości podjęcia działalności zarobkowej na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim przez ojca dziecka w przypadku, gdy pracownica-matka rezygnuje z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego i przesuwa w ten sposób uprawnienia zasiłkowe na ojca. 

Zapamiętaj! Założenie i prowadzenie działalności jest więc możliwe, ale tylko przez osobę, która nadal przebywa na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim oraz pobiera zasiłki z tego tytułu.

Jeżeli dotyczy to dwojga rodziców, to powinni oni jednocześnie korzystać z urlopu rodzicielskiego.

Autor:

Michał Culepa

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Słowa kluczowe:
urlop macierzyński
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz