Od wtorku sklepy, restauracje czy piekarnie mogą przekazać produkty spożywcze dla OPP, bez obowiązku zapłaty podatku. To efekt nowelizacji ustawy o VAT.
Sprzedaż posiłków pracownikom, którzy zajmują się edukacją uczniów jest zwolniona z VAT. Z kolei za obiad dla pracowników niepedagogicznych trzeba doliczyć 8 stawkę podatku od towarów i usług.
O interpretację podatkową do ministra finansów zwróciła się szkoła, która prowadzi stołówkę szkolną, w której zatrudnia pracowników (na podstawie umowy o pracę) przygotowujących jedzenie. Posiłki sprzedawane są uczniom. Szkoła chciała wiedzieć, czy sprzedaż posiłków osobom uczącym się oraz planowana sprzedaż nauczycielom (pracownikom pedagogicznym) i innym pracownikom (pracownikom niepedagogicznym) podlega opodatkowaniu VAT.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na rozbieżności interpretacyjne w sprawie stosowania zwolnień podatkowych dla usług z zakresu opieki medycznej. Wątpliwości ma wyjaśnić resort finansów.
Ustawa o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przewidują stosowanie zwolnień dla usług z zakresu opieki medycznej.
Rzecznik Praw Obywatelskich analizował interpretacje indywidualne Dyrektorów Izb Skarbowych dotyczące przepisu ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje takie zwolnienie.
Usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeżeli są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Nie mogą to być ogólne normy Kodeksu pracy, czy regulacje unijne, ponieważ odrębne przepisy muszą być powiązane ściśle z konkretnym zawodem.
Sprawa dotyczyła spółki, która w ramach swojej działalności prowadzi usługi szkoleniowe dotyczące podatków przeznaczone dla pracowników działów księgowości. Wykładowcami są doradcy podatkowi. Spółka nie jest jednostką objęta systemem oświaty. Świadczone przez nią usługi stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT).
Pytanie do eksperta: W jakich sytuacjach szkolenia prowadzone przez prywatne firmy mogą korzystać ze zwolnienia z podatku?
Komentuje Marek Wojda, doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy
Usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeżeli są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, a kształcenie jest bezpośrednio powiązane z daną branżą lub zawodem i wynika ze szczególnych przepisów dotyczących danej specjalności.
Sprawa dotyczyła spółki, która jest czynnym podatnikiem VAT i w ramach swojej działalności prowadzi usługi szkoleniowe dotyczące podatków przeznaczone dla pracowników działów księgowości. Firma spytała ministra finansów, czy szkolenia, które organizuje mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.
Wyrok komentuje Marek Wojda, doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy
Usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeżeli są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Nie mogą to być ogólne normy kodeksu pracy, czy regulacje unijne, ponieważ odrębne przepisy muszą być powiązane ściśle z konkretnym zawodem. Kształcenie księgowych nie spełnia przesłanki z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT i dlatego nie podlega zwolnieniu z VAT – orzekł WSA w Gliwicach w wyroku z 11 czerwca 2013 r.
Sprawa dotyczyła spółki, która jest czynnym podatnikiem VAT i w ramach swojej działalności prowadzi usługi szkoleniowe z zakresu prawa podatkowego dla pracowników działów księgowości Szkolenia są realizowane na zlecenie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz innych firm. Wykładowcami są doradcy podatkowi, a szkolenia są jedno- lub kilkudniowe. Spółka nie jest jednostką objęta systemem oświaty. Świadczone przez nią usługi szkoleniowe stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od i usług (dalej: ustawy o VAT).
Organizowanie szkoleń zawodowych kierowanych do osób dorosłych, korzysta ze zwolnienia z VAT po spełnieniu określonych w ustawie o VAT warunków. Szkolenia komputerowe przeznaczone dla osób realizujących obowiązek szkolny nie mają charakteru zawodowego.
Spółka prowadzi szkolenia przeznaczone dla osób w różnym wieku o różnym poziomie wykształcenia. Szkolenia są bezpłatne i dotyczą głównie obsługi oprogramowania komputerowego, a także psychologii sprzedaży oraz podnoszeniem kwalifikacji osób pracujących. Spór w sprawie dotyczył m.in. tego, czy organizowanie przez spółkę szkoleń zawodowych, kierowanych do osób dorosłych korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT oraz tego, czy usługi świadczone na rzecz uczniów są usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip