Resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia z 27 maja 2014 r. zmieniającego rozporządzenie z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Konieczność zmiany przepisów wynika ze zliberalizowania regulacji dotyczących zbiórek publicznych.
Zmiany wiążą się z wejściem w życie 18 lipca 2014 r. ustawy z 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Przepisy nowej ustawy znacznie liberalizują podejście do zasad przeprowadzania zbiórek publicznych, poprzez ograniczenie roli państwa w tym zakresie do tworzenia jedynie pewnych ram organizacyjnych i minimalnych mechanizmów kontrolnych.
Obecnie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT. Tym samym niepotrzebna jest już definicja towaru używanego. Ustawodawca nie uzależnił warunku zastosowania zwolnienia z VAT od okresu używania nabytej ruchomości.
Czy sprzedaż nowych lokali mieszkaniowych może korzystać ze zwolnienia z VAT? Sprawdź.
Resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Nowe przepisy likwidują zwolnienie z VAT dla sprzedaży samochodów osobowych kupionych z częściowym odliczeniem. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 kwietnia 2014 roku.
Czy sprzedaż lub nieodpłatne przekazanie samochodu osobowego od nabycia którego odliczono 60% VAT podlega zwolnieniu z VAT? Sprawdź.
Czy od 1 stycznia 2014 r. podatnicy zwolnieni z VAT bez rejestracji VAT-R nadal sprzedaż dokumentują rachunkami? Sprawdź.
Czy sprzedaż w 2013 r. używanego samochodu osobowego skutkuje utratą prawa do zwolnienia z VAT? Sprawdź.
Wykonywanie usług edukacyjnych, które podmiot traktuje jako zwolnione nie dają prawa do odliczenia. Przedsiębiorca odliczy VAT, gdy szkolenia i konferencje zostaną opodatkowane.
Rozszerzenie działalności podstawowej polegającej na handlu samochodami o udzielanie pożyczek niektórym klientom, nie jest wykonywaniem czynności sporadycznych. Należy zatem uwzględnić ich wartość przy obliczaniu proporcji.
Przedsiębiorstwo zapytało ministra finansów, czy udzielanie pożyczek podlega opodatkowaniu VAT? Czy w przypadku uznania, że czynności będą zwolnione z VAT, ich wartość jest brana do ustalenia proporcji odliczenia VAT? Zdaniem spółki opodatkowaniu podlega wyłącznie kwota odsetek, jednak czynność ta będzie zwolniona z VAT. Ponieważ pożyczki będą wykonywane sporadycznie nie będą uwzględniane przy obliczaniu proporcji.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy. Sprawa trafiła do sądu.
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień od VAT zawiera uregulowania, które - ze względu na ostatnie zmiany w ustawie oraz niedawne orzeczenia sądów – są pewnym zaskoczeniem.
Czy nauczyciel prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na prowadzeniu nauczania w zakresie BHP w szkole, jest podmiotem akredytowanym uprawnionym do zwolnienia z VAT świadczonych usług? Sprawdź.
Do udokumentowania świadczenia usług lub dostawy towarów zwolnionych z VAT na fakturze nie będzie trzeba podawać wszystkich danych, jakie wymaga ustawa o VAT w brzmieniu od 2014 r. To jedna ze zmian, która znalazła się w nowym rozporządzeniu w sprawie faktur przygotowanym przez resort finansów.
Od przyszłego roku większość zasad dotyczących fakturowania zostanie uregulowana w ustawie o VAT, a obecne rozporządzenie z 28 marca 2011 r. w sprawie wystawiania faktur przestanie obowiązywać. Jednak niektóre przepisy będę zebrane w nowym rozporządzeniu w sprawie faktur. Resort finansów już przygotował projekt.
Czy usługi szkolenia bhp świadczone dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego przez prywatna firmę korzystają ze zwolnienia z VAT? Sprawdź.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip