Podatnicy, którzy wymieniają tradycyjne waluty na funkcjonujące w Internecie jednostki bitcoin powinni być zwolnieni z podatku od wartości dodanej. Tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE .
W wyroku z 22 października 2015 r. (sprawa C-264/14) Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że zakupy z bitcoin powinny być objęte przepisami unijnej dyrektywy VAT, które stanowią, że państwa członkowskie muszą zwolnić, m.in. transakcje dotyczące waluty, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy.
Sprzedaż obiadów w stołówce szkolnej dla nauczycieli jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
Przedsiębiorca, którego działalność polega na pośrednictwie finansowym przy zawieraniu kredytów, np. pomocy w wypełnianiu wniosków kredytowych i kompletowaniu niezbędnych dokumentów, korzysta ze zwolnienia z VAT.
Usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę są zwolnione od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.
Opłaty za obiady w przedszkolu pobierane od rodziców i nauczycieli są zwolnione VAT. Opodatkowaniu podlegają natomiast wpływy za korzystanie z posiłków przez pracowników administracyjnych przedszkola.
Interpretacja ogólna ministra finansów z 9 kwietnia 2015 r., choć spóźniona to bardzo dobra i pozytywna wiadomość – uważa Tomasz Kowalczyk, doradca podatkowy, partner w Enodo Advisors. Co jednak z tą częścią podatników, którzy kierując się informacjami płynącymi z samego Ministerstwa uznali, że nie mają prawa do zwolnienia lub że utracili takie prawo oraz zakupili i rozpoczęli ewidencję na kasie rejestrującej od 1 marca 2015 r.? Sprawdź komentarz eksperta.
Podmioty zajmujące się obsługą księgowo-rachunkową, które w wyniku rozbieżności interpretacyjnych zaczęły odprowadzać VAT, mogą powrócić do zwolnienia podmiotowego. Trzeba jednak w odpowiednim terminie zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Sprawdź szczegóły.
Minister finansów kończy spory dotyczące tego, czy biura rachunkowe mają prawo do stosowania zwolnienia podmiotowego z VAT i czy muszą mieć obowiązkowo kasy fiskalne. Jest już interpretacja ogólna w tej sprawie. Sprawdź szczegóły.
Minister finansów wydał oczekiwaną przez księgowych interpretację ogólną w zakresie stosowania zwolnienia podmiotowego z VAT oraz obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących dla podmiotów wykonujących m.in. usługi związane z obsługą rachunkowo-księgową. W wydanej 9 kwietnia 2015 r. interpretacji minister wyjaśnił, że sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych ma w dużej mierze charakter techniczny, a nie prawny. A to dlatego, że sporządzane są na podstawie innych dokumentów w szczególności ksiąg rachunkowych. Tym samym czynności te nie stanowią doradztwa.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip